PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଖରା, ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି ସତୀନଦୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର: ୪ ଦିନ ହେଲା ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ସହରବାସୀ

ଜୟପୁର,୩୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ଖରାମାସ । ସହରରେ ଦେଖାଦେଲାଣି ଜଳକଷ୍ଟ । ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ୪ ଦିନ ହେଲା ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି ସତୀନଦୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର । ଫଳରେ ସହରର ଅଧିକାଂଶ ୱାର୍ଡବାସୀ ପାଇପ୍‌ ପାଣି ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସକାଳ ୬ଟାରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସହରକୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ ହୋଇଆସୁଥିଲା । ଏବେ ତାହାର ତୀବ୍ର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ପାଣି ଯୋଗାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪ ଦିନ ହେଲା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।
ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜୟପୁର ସହରକୁ ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ହେଉଛି । ସତୀନଦୀ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ପାଣି ଉଠାଯାଇ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ବିଶୋଧନ କରାଯାଏ । ପରେ ସହରକୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ରାତି ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳକୁ ଜଳଯୋଗାଣ କରିଥାଏ ବିଭାଗ । କିନ୍ତୁ ୪ ଦିନ ହେବ ପାଣି ପାଉନାହାନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ସହରବାସୀ । ପାଣି ଯୋଗାଣ ହେଉଛି ନା ନାହିଁ, ଆଉ ଯଦି ହେଉଛି ତାହେଲେ କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେଉଁ ସମୟରେ ତାହାର କୌଣସି ଆଗୁଆ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ସହରର ତଳି ଅଞ୍ଚଳ ପାୱାର ହାଉସ କଲୋନି, ଜୟନଗର, ହାଟପଦା ଏବଂ ମାଦଳା ସାହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ କୂଅ କିମ୍ବା ନଳକୂଅ ନାହିଁ ସେମାନେ ୪ ଦିନ ହେଲା ଗାଧେଇବା ତ ଦୂରର କଥା, ପିଇବା ପାଣି ମୁନ୍ଦାଏ ଲାଗି ନାହିଁନଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ସୂଚନା ମିଳୁନଥିବାରୁ ପାଣି ଆସିବ ବୋଲି ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ଚାହିଁ ଶେଷରେ ନିରାଶ ହେଉଛନ୍ତି । କେତେକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡପୋଷ୍ଟରେ ଗରାଏ ପାଣି ଲାଗି ମହିଳାମାନେ ଆଜି ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ମହାଳି କହିଛନ୍ତି, ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଅପରକୋଲାବ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉôପାଦନ ହେବା ପରେ ନିଷ୍କାସିତ ପାଣିକୁ ସତୀନଦୀ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଯାଇଥାଏ । ସେଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୫ଟାରେ ମୋଟର ସହାୟତାରେ ଉଠାଯାଇ ସହରକୁ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ୪ ଦିନ ହେବ ପାଣି ବହୁତ କମ୍‌ ରହୁଛି । ଯାହାଫଳରେ ପାଣି ଉଠାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ପାଣି ମହଜୁଦ ହେବା ପରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୯ଟାରେ ମଧ୍ୟର ମୋଟର ଲଗାଯାଇ ପାଣି ଉଠାଯାଉଛି । ତଥାପି ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ଉଠୁନଥିବାରୁସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପାଣି ଯୋଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ମହାଳି । ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଏମ୍‌.ଆର ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ କରାଯିବ, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଚ୍ଚକର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ କରାଯାଇଥାଏ । କିଛି ଦିନ ହେବ ୬୦ରୁ ୮୦ ମେଗାଓଦ୍ୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ ହେଉଛି । ଏବେ ତିନୋଟି ଟରବାଇନ୍‌ରୁ ବିଦ୍ୟୁତ କମ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଜଳଭଣ୍ଡାରେର ପାଣି କମ୍‌ ରହୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜମିକୁ ପାଣି ଦରକାର ପଡୁଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ ବଢାଇବାକୁ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନେ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ ବଢିପାରେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଥାଉକି, ଅପରକୋଲାବ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୨୩ ତାରିଖରେ ୬୮.୫୦, ୨୪ ତାରିଖରେ ୭୬.୯୨, ୨୫ ତାରିଖରେ ୮୬, ୨୬ ତାରିଖରେ ୮୮.୯୬, ୨୭ ତାରିଖରେ ୬୬.୯୯, ୨୮ ତାରିଖରେ ୮୬, ୨୯ ତାରିଖରେ ୬୪.୮୩ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ମାତ୍ର ୬୧.୦୮ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ ହୋଇଛି । ଅପରକୋଲାବରେ ରହିଛି ୪ଟି ଟରବାଇନ । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଟାରବଇନ ଦିନକୁ ୮୦ ମେଗାୱାଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ଉôପାଦନ କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ପାଣି ସମସ୍ୟାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ସହରବାସୀ । ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର