ରାତି ପାହିଲେ ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ : ଲକଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଘରେ କିପରି କରିବେ ପୂଜା ଜାଣନ୍ତୁ…

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଏବଂ ସୁଖୀ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶପଥ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଭଲ ଭାଗ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଉପବାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ବ୍ରତକୁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ କୃଷ୍ଣ ଅମାବାସ୍ୟା ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ମହିଳାମାନେ ଷୋହଳ ଶୃଙ୍ଗାର କରି ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ଉପବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ବର ଗଛକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି । ତେବେ କରୋନା ପାଇଁ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ମହିଳାମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ଏଥର ବର ଗଛ ତଳେ ପୂଜା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ମେ ୨୧ ରେ ରାତି ୯ଟା ୩୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହା ମେ ୨୨ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ୮ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥର ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ କେବଳ ମେ ୨୨ ତାରିଖରେ ପଡୁଛି । ଏହି ଉପବାସରେ ନିୟମ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ସାବିତ୍ରୀ ନିଜର ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ସହିତ ଯମରାଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ମୃତ ସ୍ୱାମୀ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଫେରି ପାଇଥିଲେ। ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ସହିତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ ଜୀବନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଶପଥ କରି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଇନଗତ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତି ।

ଲକଡାଉନରେ କିପରି ପୂଜା କରିବେ?

ଏହି ଦିନ ବର ଗଛ ପୂଜା କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ, ମହେଶ ଏବଂ ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ବୃକ୍ଷକୁ ଏହାର ଦୀର୍ଘ ବୟସ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂଜା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

– ପ୍ରଥମେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ରଙ୍ଗୋଲି ତିଆରି କର, ତା’ପରେ ପୂଜାପାଠର ବିଷୟବସ୍ତୁ ସେଠାରେ ରଖ ।

–  ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଲାଲ୍ କପଡା ରଖ ଏବଂ ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ଏବଂ ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କର ।

– ବର ଗଛକୁ କେବଳ ତ୍ରିଦେବ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଯଦି ତୁମେ ବର ଗଛ ନିକଟରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମ ଘରେ ତ୍ରିଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍  ତୁମ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ମଧ୍ୟ ରଖ ।

-ଯଦି ଉପଲବ୍ଧ, ଆପଣ ଏକ ବାଉଁଶ ଗଛର ଶାଖା ଆଣିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ହାଣ୍ଡିରେ ଲଗାଇ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ପୂଜା କରିପାରିବେ।

– ପୂଜାର ଆରମ୍ଭ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ମାତା ଗୌରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ବର ଗଛର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

– ପୂଜା ସମୟରେ ପାଣି, ରୋଲି, କଞ୍ଚା ସୂତା, ଭିଜାଇଥିବା ଚଣା, ଫୁଲ ଏବଂ ଧୂପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

– ତା’ପରେ ଚଣା, କିଛି ଧାନ ଏବଂ ପୋଷାକ ନିଜ ଶାଶୂଙ୍କ ଦେଇ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନିଅ ।

-ଏହି ଉପବାସରେ ସାବିତ୍ରୀ-ସତ୍ୟଭାନର ପବିତ୍ର କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି କାହାଣୀକୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତୁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୪୫ରେ ବି ୨୫ ବର୍ଷିୟା ଲାଗନ୍ତି ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରହସ୍ୟ

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଟାଇମ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ସ୍କିମରେ ନିବେଶ କଲେ ମିଳୁଛି ଏଫଡିରୁ ଅଧିକ ସୁଧ

ଭୋଡାଫୋନର ଦମଦାର ପ୍ଲାନ୍, ଶସ୍ତା ରିଚାର୍ଜରେ ଫ୍ରି କଲିଂ ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଜିବି ଡାଟା

୧୮ ଡିଗ୍ରୀ ନୁହେଁ ଏତିକି ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏସିର ନ୍ୟୁନତମ ତାପମାତ୍ରା, ବିଜୁଳି ବିଲ୍ କମ୍ ହେବା ସହ ଶରୀର ରହିବ ସୁସ୍ଥ

ବିରଳ ସଂଯୋଗ : ଜୁନ୍ ୫ରୁ ଜୁଲାଇ ୫ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଗୋଟିଏ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ରାଶି ଉପରେ ପଡ଼ିବ ଏହାର ପ୍ରଭାବ

ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ SMSରେ ୩ ମାସ ରୋକିପାରିବେ ଲୋନ୍ EMI