PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ୧ ମଇରୁ ବଦଳିଯିବ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟର ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୪:ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସବିଆଇ) ନିଜର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଆସନ୍ତା ମଇ ମାସରୁ ଏସବିଆଇରେ ସେଭିଂ ଖାତାରେ ମିଳୁଥିବା ସୁଦ୍ଧର ନିମୟ ବଦଳିଯିବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଡିପୋଜିଟ୍ ଓ ଲୋନର ସୁଦ୍ଧ ଦର ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ)ର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଦର ସହିତ ଯୋଡି ଦିଆଯିବ। ଏହି ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଡିପୋଜିଟ୍ ଓ ଲୋନର ସୁଦ୍ଧ ଦରକୁ ରେପୋ ରେଟ୍ ସହିତ ଯୋଡି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆରବିଆଇର ରେପୋ ରେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ଦର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ତେଣୁ ଆସନ୍ତା​‌ ମାସରୁ ଏସବିଆଇ ସେଭିଂ ରେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

  କ’ଣ ବଦଳିବ?

  • ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲାନ୍ସରେ ଏବେ ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ସୁଦ୍ଧ ମିଳିବ। ସେଭଳି ୧ ଲକ୍ଷ ଉପରୁ ଅଧିକ ବାଲାନ୍ସ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧ ଦର ୩.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ। ଏହି ନୂଆ ଦର ୧ ମଇ ୨୦୧୯ରୁ ଲାଗୁ ହେବ।
  • ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ କ୍ୟାସ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ଓ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏସବିଆଇ ରେପୋ ରେଟ ସହିତ ଳିଙ୍କ କରିଦେଇଛି। ନିକଟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଦ୍ଧ ଦରରେ ୦.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା, ଏହାକୁ ଦେଖି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି କାଟ୍ କରିଛି।

      ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୧ ମଇରୁ ଲାଗୁ ହେବ:

  • ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଲୋକଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ଯେ, ଆରବିଆଇର ସୁଦ୍ଧ ଦରର ହ୍ରାସ ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୁଦ୍ଧ ଦର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ  ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ। ତେଣୁ ଆରବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୂର କରିବ।
  •  ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରଜନୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଲୋନ୍ ଏବଂ ଡିପୋଜିଟ୍ ଏମସିଏଲଆର ଅର୍ଥାତ ମାର୍ଜିନାଲ କଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଫଣ୍ଡସ୍ ବେସଡ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ରେଟ୍ ସମ୍ପର୍କିତ ରହିବ। ଛୋଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବଜାର ଅସ୍ଥିରତାରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରାଯାଇଛି

    କିଭଳି ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବ:

  • ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ୧ ମଇରୁ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ  ସମସ୍ତ ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିପୋଜିଟ୍ ଓ ସର୍ଟ-ଟର୍ମ ଲୋନ ଆରବିଆଇର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ରେପୋ ରେଟ୍ ସହିତ ଯୋଡାଯିବ।
  • ରୋପୋ ରେଟ୍ ଏବେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ବ୍ୟାଙ୍କର ରେପୋ ରେଟ୍ ଉପରେ ଆରବିଆଇ ଋଣ ଦେଇଥାଏ, ସେଭଳି ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦର ରେପୋ ରେଟ୍ ଠାରୁ ୨..୭୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହେବ। ସେଭଳି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଲୋନରେ ରେପୋ ରେଟ୍ ୨.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସୁଦ୍ଧ ରଖାଯିବ।
  • ଏହା ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ ଯେବେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେଭିଂ, ଛୋଟ ଲୋନ୍ ଓ ଡିପୋଜିଟ୍ ରେଟ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ରେପୋ ରେଟ୍ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର