PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା: ବଳାତ୍କାର ବଢ଼ିଛି ୩୮%

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଅନୁସୂଚତି ଜାତି ଓ ଜନଜାତି (ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି) ନାବାଳିକାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା । ଏମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ରେ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକାଙ୍କ ବଳାତ୍କାର ହାର ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଠାରୁ ୩୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ । ଖାଲି ନାବାଳିକା ନୁହେଁ ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଢେର ଅଧିକ । ବିଧାନସଭା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ୨୦୧୭ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ୧୫ ଜଣ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୦ ଜଣ ଯୁବତୀ ଓ ୩୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ୧୯ ଜଣ ନାବାଳିକା, ୩୯ ଯୁବତୀ, ୨୨ ଜଣ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଅର୍ଥାତ ୨ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିରେ ମୋଟ ୧୬୮ଟି ବଳାତ୍କାର ଘଟିଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୧୭ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୨୪ ନାବାଳିକା, ୫୫ ଯୁବତୀ ଓ ୩୮ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଢେର ବଢ଼ି ଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୩୫ ଜଣ ନାବାଳିକା, ୮୧ ବାଳିକା ଓ ୪୪ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୨୭୭ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ନାବାଳିକା, ବାଳିକା ଓ ମହିଳା ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ସଂଖ୍ୟା କମିବାର ନାଁ ନେଉନି । ଅନେକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସଚେତନତା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ କିଛି ହେଉନାହିଁ । ୨୦୧୭ରେ ୩୯ଜଣ ଏସ୍‌ସି/ ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ି ୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଉଭୟ ବର୍ଗର ୪୪୫ ଜଣ ନାବାଳିକା, ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଯାଇ ବଳାତ୍କାର ଓ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନାବାଳିକା, ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ ବୋଲି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହା ଗୃହକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।