PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା: ବଳାତ୍କାର ବଢ଼ିଛି ୩୮%

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଅନୁସୂଚତି ଜାତି ଓ ଜନଜାତି (ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି) ନାବାଳିକାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା । ଏମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ରେ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକାଙ୍କ ବଳାତ୍କାର ହାର ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଠାରୁ ୩୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ । ଖାଲି ନାବାଳିକା ନୁହେଁ ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଢେର ଅଧିକ । ବିଧାନସଭା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ୨୦୧୭ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ୧୫ ଜଣ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୦ ଜଣ ଯୁବତୀ ଓ ୩୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ୧୯ ଜଣ ନାବାଳିକା, ୩୯ ଯୁବତୀ, ୨୨ ଜଣ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଅର୍ଥାତ ୨ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିରେ ମୋଟ ୧୬୮ଟି ବଳାତ୍କାର ଘଟିଥିଲା । ସେହିପରି ୨୦୧୭ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୨୪ ନାବାଳିକା, ୫୫ ଯୁବତୀ ଓ ୩୮ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଢେର ବଢ଼ି ଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୩୫ ଜଣ ନାବାଳିକା, ୮୧ ବାଳିକା ଓ ୪୪ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୨୭୭ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ନାବାଳିକା, ବାଳିକା ଓ ମହିଳା ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ସଂଖ୍ୟା କମିବାର ନାଁ ନେଉନି । ଅନେକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସଚେତନତା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ କିଛି ହେଉନାହିଁ । ୨୦୧୭ରେ ୩୯ଜଣ ଏସ୍‌ସି/ ଏସ୍‌ଟି ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ି ୫୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଉଭୟ ବର୍ଗର ୪୪୫ ଜଣ ନାବାଳିକା, ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଯାଇ ବଳାତ୍କାର ଓ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନାବାଳିକା, ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ ବୋଲି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହା ଗୃହକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।