PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ହାଇକୋର୍ଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠ, ଏବର୍ଷଠୁ ବସ୍ତାନି ହାଲୁକା

source:www.vectorstock.com

କଟକ,୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ବହି ବସ୍ତାନିର ବୋଝ କମିବ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଆଧାରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସେମାନଙ୍କର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ । ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୮-୧୯ରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବ । ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅଣଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମସ୍ତେ ଏହି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ମାନି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଯଦି କୌଣସି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପିଲାଙ୍କ ବସ୍ତାନିର ବୋଝ ହାଲୁକା କରିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ରେମିସ୍‌ କେର୍‌କେଟା ହାଇକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ।
ସରକାରଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗତ ୨ ତାରିଖରେ ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖରେ ଜାରି କରିଥିବା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏକ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଚିଠି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସ୍‌ସିଇଆର୍‌ଟି (ଷ୍ଟେଟ୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ ଅଫ୍‌ ଏଜୁକେସନାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ) କିମ୍ୱା ବିଏସ୍‌ଇ (ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ) ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଲାଗି ଯେତିକି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ତା’ଠାରୁ କୌଣସି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିକ ପୁସ୍ତକ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଲଦିଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।
ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯିବ । ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା, ବିଭିନ୍ନ ଖେଳ ଖେଳିବା ଲାଗି ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଏଥିସହ, ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାରେ କୁହାଯାଇଛି କି ପାଠପଢ଼ାରେ ଗାଇଡ୍‌ ବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଏକାଡେମିକ୍‌ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯେଉଁଥିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ, ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ଆଦି ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବ । ପିଲାଙ୍କର ମୌଳିକ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଦିଗରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ପିଲାମାନେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଘଟଣା, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନକୁ ଯିବେ । ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା, ବୁକ୍‌ ରିଭ୍ୟୁ ଆଦି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟୁସନ୍‌ କିମ୍ବା ହୋମୱାର୍କ ଦିଆଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଖେଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ନିୟମାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।
କେଉଁ ଶ୍ରେଣୀ ଲାଗି କେତୋଟି ବହି ରହିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ବହି ରହିବ । ବ୍ୟାଗ୍‌ର ଓଜନ ଦେଢ଼ କେଜିରୁ ଅଧିକ ବଢିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁଥିରେ ମାତୃଭାଷା, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଗଣିତ ରହିବ । ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ହୋମ୍‌ୱାର୍କ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତୃତୀୟରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ୪ଟି ପୁସ୍ତକ ରହିଛି । ଏହିସବୁ ବହିର ଓଜନ ୨ରୁ ୩କେଜି ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । ଏଥିରେ ମାତୃଭାଷା, ଇଂରାଜୀ, ଗଣିତ ସହ ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ରହିବ । ଏହି ପୁସ୍ତକ ସହ ଯେଉଁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କରିକୁଲମ୍‌ ରହିଛି ତାହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆଣିବେ ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା କି’ ପିଲାମାନେ ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ ଘରୁ ଆଉ ପାଣି ବୋତଲ ବୋହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ । ପଞ୍ଚମରୁ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ବସ୍ତାନିର ବୋଝ ୪ କେଜି ଟପିବ ନାହିଁ । ଅଷ୍ଟମରୁ ନବମ ସାଢ଼େ ୪ କେଜି ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ବସ୍ତାନି ବୋଝ ୫ କେଜି ଟପିବ ନାହିଁ ।
ପିଲାମାନେ ବ୍ୟାଗ୍‌ କିପରି ବୋହିବେ ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ କାନ୍ଧରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ନବୋହି ପିଲାମାନେ ଦୁଇ କାନ୍ଧରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବୋହିବେ । ବସ୍‌କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ସମୟରେ ପିଲାମାନେ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଝୁଲାଇ ରଖିବେ । ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ଏକଥା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ, ଯେପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ବହି ଆଣନ୍ତି । ବସ୍ତାନିର ବୋଝ ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯେଉଁସବୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବେ । ଏ ନେଇ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ଲାଗି ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ । ଏସ୍‌ସିଇଆର୍‌ଟି ଅନୁମୋଦନ ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବହି ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଣିବା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ । ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଯେପରି କୌଣସି ପିଲା ଅଧିକ ବହି ଆଣିବେନି । ବସ୍ତାନି ବୋଝ କମାଇବା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆଇନଜୀବୀ କହ୍ନେୟାଲାଲ୍‌ ଶର୍ମା ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପରୋକ୍ତ ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି ।