PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ ପଢ଼ିବେ ସ୍କୁଲ ପିଲା, ଇସ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ କରିବ ‘ଯୁବିକା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

source:www.indiatoday.in

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ପିଲାମାନେ ମହାକାଶ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିବେ । ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ, କୌଶଳ ଓ ଏହାର ଆପ୍ଲିକେସନ୍‌ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନର ବିକାଶ କରାଯିବ । ଏହାର ମୂଳଦୁଆ ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ । ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍‌(ଇସ୍ରୋ) ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ‘ଯୁବ ବିଜ୍ଞାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ-ଯୁବିକା’ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।
ଯୁବ ବିଜ୍ଞାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ-ଯୁବିକା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ଓ ମେ ମାସ ଭିତରେ ହେବ । ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିବ । ଏହା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟମ ଶେଷ ଓ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପଢ଼ିବାକୁ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ସିବିଏସ୍‌ଇ, ଆଇସିଏସ୍‌ଇ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବେ । ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଛାଯାଇ ଇସ୍ରୋକୁ ପଠାଯିବ ।
ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚୟନ କରିବା ନେଇ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କ୍ରାଇଟେରିଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ସମୁଦାୟ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରାଇଟେରିଆ ଅନୁସାରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ମିଳିବ । ସେହିପରି ସାଇନ୍ସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ତଥା ସ୍ପେସ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ୫ ପ୍ରତିଶତ, ଜିଲ୍ଲା/ରାଜ୍ୟ/ଜାତୀୟ/ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲେ ୨/୪/୬/୧୦ ପ୍ରତିଶତ, ଖେଳ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲେ ୨/୪/୬/୧୦ ପ୍ରତିଶତ, ସ୍କାଉଟ/ଗାଇଡ୍‌/ଏନ୍‌ସିସି/ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ରେ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ୫ ପ୍ରତିଶତ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିଲେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ମିଳିବ । ଏସବୁକୁ ମିଶାଇ ସମୁଦାୟ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରାଇଟେରିଆକୁ ଭିତ୍ତି କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ରାଜ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବେ । ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଇସ୍ରୋକୁ ପଠାଇବେ । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଇସ୍ରୋ ବହନ କରିବ ।
ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଅଭିଜ୍ଞତା କହିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଲ୍ୟାବ୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଏହା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଚେତନ କରିବା ‘ଯୁବିକା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଏହା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନ, ବୈଷୟିକ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଓ ଗଣିତ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ ।