PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ମହାକାଶରେ ବିକିରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚିହ୍ନ ଦେଖି ଏଲିୟନଙ୍କ ସ୍ପେସଶିପକୁ ସନ୍ଧାନ କରିପାରିବେ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୯।୩: ଏଲିୟନଙ୍କୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ବହୁତ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ଜାଣିବାର ଇଛା ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଯଦି ଏହି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ସଭ୍ୟତା ରହିଛି, ତେବେ ବ୍ଲାକହୋଲର ବିକିରଣ ଶକ୍ତି ନେଇ ନିଜର ଷ୍ଟାରସିପ୍ ଚଳାନ୍ତି, ତେବେ ଗାମା ଟେଲିସ୍କୋପରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ମିଳିପାରିବ। କନସାସ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗଣିତଜ୍ଞ ଲୁଇସ କ୍ରେନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ମହାକାଶ ଯାନ ବା ସ୍ପେସଶିପ୍ ଯେଉଁ ବାଟଦେଇ ଯିବ ଗାମା କିରଣର ଏକ ରାସ୍ତା ତିଆରି ହୋଇଯାଏ। ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ଗାମା ଟେଲିସ୍କୋପର ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି ରାସ୍ତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

source:https://proofofalien.com

 ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଆମର ସଭ୍ୟତା ଠାରୁ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ଏଲିୟନଙ୍କ ସଭ୍ୟତା ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମର ବହୁମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ବଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ଶକ୍ତିର ଅସୀମିତ ଭଣ୍ଡାର କୁହାଯାଉଥିବା ବ୍ଳାକହୋଲର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ  ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ।   ଏହି ସଭ୍ୟତା ଛୋଟ ବ୍ଲାକହୋଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣରୁ ଚାଲୁଥିବା ଷ୍ଟାରସିପର ନିର୍ମାଣ କରି ପାରିବେ। ଏଭଳି ଭାବରେ ଆମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ମହାକାଶରେ ଛାଡି ପାରନ୍ତି।  

source: https://www.dailystar.co.uk/

ଗଣିତଜ୍ଞ ଲୁଇସ କ୍ରେନଙ୍କ ଥିଓରି ଅନୁସାରେ ଯଦି କୌଣସି ମହାକାଶ ଯାନକୁ ବ୍ଲାକହୋଲ ବିକିରଣରୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ତେବେ ସେ ଯେଉଁ ରାସ୍ତାରେ  ଚାଲିବ ସେଠାରେ ଗାମା କିରଣର ଏକ ରାସ୍ତା ତିଆରି ହୋଇଯିବ। ଲୁଇସ ନିଜର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଥିଓରିକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଗାମା ରେ’  ଟେଲିସ୍କୋପ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହେବ। କ୍ରେନ୍ କହିଛନ୍ତି  ଯଦି କିଛି ଆଡଭାନ୍ସ ସିଭିଲାଇଜେସନ ପାଖରେ ଏଭଳି ଭାବରେ ମହାକାଶଯାନ ହେବ ଓ ଯଦି ଆମେ ଏହି ଟେଲିସ୍କୋପରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ବିମର ଦିଗରେ ୧୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ପ୍ରକାଶ ବର୍ଷ ଦୂରରେ   ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଗାମା ରେ’ ଟେଲିସ୍କୋପ ଏହି ବିମକୁ ଡିଟେକ୍ଟ କରିପାରିବ। କ୍ରେନ୍ କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବରେ ଗାମା କିରଣର ବହୁ ସ୍ରୋତ ଖୋଜା ଯାଇ ସାରିଛି। ଯାହାର କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣ ବୁଝି ହୋଇନାହିଁ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପରେ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖି ଜାଣିହେବ ​‌ଯେ ଏହି ଗାମା କିରଣ କୌଣସି ଅପ୍ରାକୃତିକ ସ୍ରୋତରୁ ଆସୁନାହିଁ ତ?

source:https://picserio.com

ବ୍ଲାକ ହୋଲର ଶକ୍ତିରେ ଚାଲୁଥିବା ମହାକାଶଯାନର ଧାରଣା ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୦ରେ ସାଇନ୍ସ ଫିକ୍ସନ ରୂପରେ ସାମନାକୁ ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କ୍ରେନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବ୍ଲାକହୋଲ ଶକ୍ତିର ଅସୀମିତ ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଏଲିୟନ ବ୍ଳାକହୋଲରୁ ଯେତେ ଇଛା ସେତେ ଶକ୍ତି ବାହାର କରିପାରନ୍ତି ଓ ଆଡଭାନ୍ସ ଏଲିୟନ ନିଜେ ବ୍ଲାକହୋଲ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ମଣିଷକୁ ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିବ। ତେବେ ଯଦି କୌଣସି ଏଲିୟନ ଏଭଳି ଷ୍ଟାରସିପରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥାଏ, ତେବେ ମଣିଷ ଠାରୁ ବହୁ ଆଗରେ ରହିବ।