PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ‌ଛୋଟ ଦେଶ, ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ମୋଟ ୨୭

ଏହି ଦେଶକୁ ​ ଛୋଟ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଛୋଟ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ତାହାକୁ କୁହାଯାଏ ଯିଏ ଔପଚାରିକ ଭାବରେ ଏକ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନଥାଏ। ସେହି ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଏମିତି ଏକ ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ୨୭ଜଣ। ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରା​‌ଷ୍ଟ୍ର ବିଷୟରେ।

ଏହାର ନାଁ ହେଉଛି ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ। ଏହାକୁ ବ୍ରିଟେନ ତରଫରୁ ସେକେଣ୍ଡ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ଓ୍ବାର ଯୋଗୁଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୨ ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ୨୭ଜଣ। 

ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦେଶର ଜମି ବିଧ୍ବଂସ ଅବସ୍ତାରେ ଥିବା​‌ ଏକ ଦୁର୍ଗ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ସ୍ଥାନ ଇଂଲଣ୍ଡର ସୋଫୋକ୍ଲେସ୍ କଷ୍ଟଲାଇନ୍ରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି। ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ମାଇକ ନିସାନ ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଲୋକ କବ୍ଜା କରି ରହିଛନ୍ତି।

ଯେଉଁ ଟାଓ୍ବର ଉପରେ ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜମି ରହିଛି ତାହକୁ ରଫ୍ ଟାଓ୍ବର କୁହାଯାଉଛି। ୧୯୬୭ ମସିହା ଫେବ୍ରୁଆରି ଓ ଅଗ​‌ଷ୍ଟ ମାସରେ ରଫ୍ ଟାଓ୍ବର ଉପରେ ଜୈକ ମୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଜୈନ କବ୍ଜା କରିଥିଲେ। ୧୯୬୭ ଡିସେମ୍ବରରେ ଦୁର୍ଗ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ମେଜର ପୈଡ୍ଡୀ ରାୟ ବ୍ରେଟସ କବ୍ଜା କରିଥିଲେ।  

ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଦେଶ ରୂପରେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆଁର ବାକି ଦେଶ ଭଳି ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନିଜର ଚଳନ୍ତି ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଡାକଷ୍ଟାମ୍ପ୍ ରହିଛି। ଜାଗା ହିସାବରେ ସି-ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବହୁତ ଛୋଟ। ଏମିତିକି ଏହି ଜମିରେ ରୋଜଗାର କରିବାର କୈାଣସି ପନ୍ଥା ଏଠାରେ ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର