PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଭଳି ଦୁଃଖଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରିସାରିଛୁ: ଆଦିଲର ବାପା

ଶ୍ରୀନଗର,୧୬।୨: ପୁଲାଓ୍ବାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଆକ୍ରୋଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ଅନ୍ୟପଟେ କିନ୍ତୁ  ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଆଦିଲର ବାପା ଗୁଲାମ ହସନ ଡାର କହିଛନ୍ତି  ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରର ଏବେ ଯେଉଁ ଦୁଃଖଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ସେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରିଛନ୍ତି। ଆଦିଲର ବାପାଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହୋଇସାରିଛି ଓ ସେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ  ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଜାଣିନଥିଲେ।

 ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୬ରେ ଆଦିଲ ସ୍କୁଲରୁ ଫେରିବା ସମୟରେ ତା’ର ଜଣେ ସାଙ୍ଗକୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ରୋକିବା ସହ ତାକୁ ମାଡମାରିଥିଲେ। ଆଦିଲ ଓ ତା’ର ସାଙ୍ଗକୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ପଥରମାଡ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ  ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆଦିଲ ମନରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଖୁବ୍ ରାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।  ଘଟଣା ପରେ ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନରେ ଯୋଗ ଦେବାର ମନ ବଳାଇଥିଲା।

ଗତ ବର୍ଷ ୧୯ ମାର୍ଚରେ ଆଦିଲ କୌଣସି କାମ ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ ଯାଇ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲା। ଏହାପରେ ତାକୁ ଖୋଜାଖୋଜି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ୩ ମାସ ପରେ ଖୁବ୍ ଖୋଜା ଖୋଜି ପରେ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଦ୍ବାରା ଆଦିଲର ଏକ ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ କରାଯାଇଛି।  ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମିଲିଟାରୀ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ହାତରେ ଅଟୋମେଟିକ୍ ରାଇଫଲ ଧରିଥିଲା।  ଭିଡିଓରେ ସେ ନିଜର ପ୍ଲାନ ବିଷୟରେ କହୁଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଆଦିଲ୍ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତା’ର କେବଳ ଗୋଟିଏ ହାତ ମିଳିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର