PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

୫ଜି କଭରେଜ ଥିବା ବିଶ୍ବର ସର୍ବପ୍ରଥମ ସହର ହେଲା ଶଙ୍ଘାଇ,୪-ଜି ତୁଳନାରେ ଏହାର ସ୍ପିଡ୍ ରହିଛି ଏତିକି ଗୁଣା ଅଧିକ

ବେଜିଂ,୩୦।୩: ୫-ଜି କଭରେଜ ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଓ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ଆଜି ପାଲଟି ଯାଇଛି ଚୀନର ଶଙ୍ଘାଇ। ଚୀନର ନେକ୍ସଷ୍ଟ ଜେନେରେସନ୍ ମୋବାଇଲ ନେଟଓ୍ବର୍କ ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଛରେ ପକାଇବାରେ ଲାଗିଛି।୫-ଜି ସେଲ୍ୟୁଲାର ମୋବାଇଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନେକ୍ସଷ୍ଟ ଜେନେରେସନ୍ ଅଟେ, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନର ୪-ଜି ନେଟଓ୍ବର୍କ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ସ୍ପିଡ ଦେଇଥାଏ।

ଚାଇନା ଡେଲିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶଙ୍ଘାଇରେ ୫ଜି କଭରେଜ୍ ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗିଗାବିଟ୍ ନେଟଓ୍ବର୍କ ତିଆରି ହୋଇସାରିଛି। ଯାହାର ସଫଳ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇସାରିଛି ଓ ଏହାର ସର୍ଭିସ ଶଙ୍ଘାଇ ହଂକଂରେ ଆଜି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ୫-ଜି ବେସ ଷ୍ଟେସନ୍ ତିଆରି ହୋଇସାରିଛି।

ଲଞ୍ଚିଂ ବେଳେ ଶଙ୍ଘାଇର ଭାଇସ ମେୟର ବୁ କିଙ୍ଗ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ୫ଜି ​‌ଫୋର୍ଡଭେଲ ଫୋନ୍ ହୁଓ୍ବାଓ୍ବେ ମେଟ୍ ଏକ୍ସରୁ ଭିଡିଓ କଲ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ସର୍ଭିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ  ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ନମ୍ବର ନବଦଳାଇ ଏହି ସର୍ଭିସ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରେଭିନ୍ୟ ଥିବା ଚୀନର ଏହି କମ୍ପାନୀ ହୁଭେଭୋକୁ ଆମେରିକା ସହିତ ବିଶ୍ବର ବହୁ ଦେଶ ୫-ଜି କୁ ନେଇ ବିରୋଧ ସାମନା କରିବାକୁ ପହିଛି। ଆମେରିକା କହିଛି ଚୀନ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିବା ପାଇଁ ହୁଓ୍ବାଓ୍ବେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ। କାରଣ ଏହାର ଉପକରଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର