୫ଜି କଭରେଜ ଥିବା ବିଶ୍ବର ସର୍ବପ୍ରଥମ ସହର ହେଲା ଶଙ୍ଘାଇ,୪-ଜି ତୁଳନାରେ ଏହାର ସ୍ପିଡ୍ ରହିଛି ଏତିକି ଗୁଣା ଅଧିକ

ବେଜିଂ,୩୦।୩: ୫-ଜି କଭରେଜ ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଓ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ଆଜି ପାଲଟି ଯାଇଛି ଚୀନର ଶଙ୍ଘାଇ। ଚୀନର ନେକ୍ସଷ୍ଟ ଜେନେରେସନ୍ ମୋବାଇଲ ନେଟଓ୍ବର୍କ ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଛରେ ପକାଇବାରେ ଲାଗିଛି।୫-ଜି ସେଲ୍ୟୁଲାର ମୋବାଇଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନେକ୍ସଷ୍ଟ ଜେନେରେସନ୍ ଅଟେ, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନର ୪-ଜି ନେଟଓ୍ବର୍କ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ସ୍ପିଡ ଦେଇଥାଏ।

ଚାଇନା ଡେଲିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଶଙ୍ଘାଇରେ ୫ଜି କଭରେଜ୍ ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗିଗାବିଟ୍ ନେଟଓ୍ବର୍କ ତିଆରି ହୋଇସାରିଛି। ଯାହାର ସଫଳ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇସାରିଛି ଓ ଏହାର ସର୍ଭିସ ଶଙ୍ଘାଇ ହଂକଂରେ ଆଜି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ୫-ଜି ବେସ ଷ୍ଟେସନ୍ ତିଆରି ହୋଇସାରିଛି।

ଲଞ୍ଚିଂ ବେଳେ ଶଙ୍ଘାଇର ଭାଇସ ମେୟର ବୁ କିଙ୍ଗ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ୫ଜି ​‌ଫୋର୍ଡଭେଲ ଫୋନ୍ ହୁଓ୍ବାଓ୍ବେ ମେଟ୍ ଏକ୍ସରୁ ଭିଡିଓ କଲ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ସର୍ଭିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ  ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ନମ୍ବର ନବଦଳାଇ ଏହି ସର୍ଭିସ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରେଭିନ୍ୟ ଥିବା ଚୀନର ଏହି କମ୍ପାନୀ ହୁଭେଭୋକୁ ଆମେରିକା ସହିତ ବିଶ୍ବର ବହୁ ଦେଶ ୫-ଜି କୁ ନେଇ ବିରୋଧ ସାମନା କରିବାକୁ ପହିଛି। ଆମେରିକା କହିଛି ଚୀନ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିବା ପାଇଁ ହୁଓ୍ବାଓ୍ବେ ନେଟଓ୍ବର୍କ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ। କାରଣ ଏହାର ଉପକରଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଦେଖନ୍ତୁ ତାଲିକା

୧୩ ବର୍ଷିୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ନିଶା ଦେଇ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ – ୨ ଗିରଫ

ଜାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଛାତି ଓ ପେଟ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥିଲା,୮ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ୍ ପରେ କରାଗଲା ଅଲଗା

ବିଜେପି ସାଂସଦଙ୍କ ଦାବି: ଟିଏମସିର ୬୨ ବିଧାୟକ ଆମ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି, ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାଙ୍ଗିଯିବ ମମତା ସରକାର

ରୁଚି ସୋୟାର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର ହେଲେ ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇ ରାମଭରତ, ବାର୍ଷିକ ନେବେ ଏତେ ଟଙ୍କା…

କ୍ଷମତା ବାହାରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ୍‌, ଏମିତି କାହିଁକି କହିଲେ ICCର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ