PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଉଛି କି, ଆପଣଙ୍କୁ ବି ହୋଇପାରେ ବ୍ରେନ୍ ହେମରେଜ୍

ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଲେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧା ଶରୀର ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯେମିତିକି ବ୍ରେନ୍ ହେମରେଜ୍। ଏହି ରୋଗ କୈାଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ। ଏମିତି କି ଏହି ରୋଗର କୈାଣସି ବୟସ ସୀମା ବି ଥାଏ। ଯେକୈାଣସି ବୟସରେ ବି ଏହି ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ଜାଣନ୍ତୁ ବ୍ରେନ୍ ହେମରେଜର ଲକ୍ଷଣ।

ବ୍ରେନ୍ ହେମରେଜ୍ ଏକ ମାନସିକ ଗ୍ରସ୍ତ ରୋଗ। ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଧମନୀର କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ପାଖରେ ଥିବା ଟିସୁରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କର ସେଲକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଦିଏ।

ବ୍ରେନ୍ ହେମରେଜର ଲକ୍ଷଣ ହେଲା-  ମସ୍ତିଷ୍କରେ କେଉଁ ଭାଗରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଉଛି, ଅଧିକ ରକ୍ତ ବାହାରୁଛି ନା ଧୀରେ ଧୀରେ ବାହାରୁଛି ସେସବୁ ଦେଖିବା ଜରୁରୀ, ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି କିଛି ଏମିତି ଲାଗୁଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯାଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥିବ ଥିବ ଜୋରରେ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ହେବ, ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିବା, ବାନ୍ତି ହେବା ଭଲି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ।

ଏହା ସହିତ ଏଭଳି ରୋଗ ହେଲେ କହିବା ଏବଂ ବୁଝିବାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବ, ଖାଦ୍ୟ ଗିଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ଖାଇବାର ସ୍ବାଦ ଜଣାନପଡ଼ିବା, ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ।