ପିତୃପକ୍ଷରେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ, ନହେଲେ ଖୁସିରେ ଲାଗିପାରେ ଗ୍ରହଣ

ପିତୃପକ୍ଷର ପର୍ବ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସବୁଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ପିତୃପକ୍ଷରେ ୧୬ଟି ଶ୍ରାଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ ଓ ପିତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଏହି ଦିନ ଗୁଡିକରେ ଭୁଲରେ କିଛି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଖୁସିରେ ଲାଗିଯିବ ଗ୍ରହଣ। ସେଭଳି ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆଶ୍ବିନ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷକୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧପକ୍ଷ କିମ୍ବା ପିତୃପକ୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପିତୃପକ୍ଷର ଆରମ୍ଭ ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ​ହୋଇ ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଶ୍ରାଦ୍ଧା ୧୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ସର୍ବପିତୃ ଅମାବାସ୍ୟା ୨୮ରେ ରହିଛି।

ସେଭଳି ଏହି ସମୟରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତିଥି ଅନୁସାରେ ଏହି ପକ୍ଷରେ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ। ସେଭଳି ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। ତାହା ହେଲା ପାର୍ବଣ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଓ ଏକାଦେଷ୍ଟ ଶ୍ରାଦ୍ଧ। ଆଶ୍ବିନ କୃଷ୍ଣରେ ପିତୃପକ୍ଷରେ କରାଯାଇଥିବା ଶ୍ରାଦ୍ଧକୁ ପାର୍ବଣ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ସେଭଳି ପାର୍ବଣ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଅପରାହ୍ନରେ ମୃତ୍ୟୁ ତିଥି ଦିନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏକୋଦିଷ୍ଟ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ସବୁବେଳେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କରାଯାଇଥାଏ। ସେଭଳି ପୂର୍ବଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିବାର ଏହି ମହାପର୍ବ ପିତୃପକ୍ଷର ଶ୍ରାଦ୍ଧ, ଯାହାକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ କରାଯାଇଥାଏ ଓ ତାକୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କୁହନ୍ତି। ଅଶ୍ବିନ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷର ପ୍ରତିପଦାରୁ ଅମାବାସ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟକୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କୁହନ୍ତି। ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଏ ଯେ, ପତରରେ ପିଣ୍ଡଦାନ କରୁଥିବା ଗୃହସ୍ଥ ଦୀର୍ଘାୟୁ,ଯଶ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାଏ।

ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପକ୍ଷରେ ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋଜନରେ ପାଣି ମାଗିବାକୁ ଆସେ ତେବେ ତାକୁ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ପିତୃପୁରୁଷ ​‌ଯେ କୌଣସି ରୂପରେ ନିଜର ପରିଜନ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ପାଣି ଆଶା ରଖିଥାନ୍ତି। ଗାଈ,କୁକୁର, ବିଲେଇ କିମ୍ବା କୁଆ ଏମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧପକ୍ଷରେ ଆଘାତ ଦେବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ।  ଏମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଦରକାର। ସେଭଳି ମାଂସାହାରୀ ଭୋଜନ, ଯେପରିକି ମାଛ,ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଶନିଦେବଙ୍କ କୃପାରୁ ଅତି ଗରିବ ଲୋକ ବି ଧନୀ ହୋଇ ପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ଉପାୟ…

ଡାଇବେଟିସକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବା ପାଇଁ ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

କରୋନାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଫେସ୍‌ ସିଲ୍‌ଡ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି କି ? ଆଖି ଉପରେ ପଡିବ ଏମିତି ପ୍ରଭାବ…

ଅଳଙ୍କାର କିଣିବା ବେଳେ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷର ଦାମ ଦିଅନ୍ତୁ , ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଠକି ପାରିବେନି ଦୋକାନୀ

ଫୋନ୍ ଚୋରି ହୋଇଗଲେ ଏମିତି ଡିଲିଟ୍ କରନ୍ତୁ ପର୍ସନାଲ୍ ଡାଟା, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ

ଏହିସବୁ ଅଭ୍ୟାସ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ପଥକୁ ନେଇଥାଏ, ଅସୁବିଧାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ ଜୀବନ