PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବଜେଟ୍‌ ଅନୁମୋଦିତ: ଆୟ ୧୦୨ କୋଟି, ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୭୮ କୋଟି

ପୁରୀ,୧୫ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି । ଆୟ ୧୦୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟୟ ୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବବର୍ଷର ବଳକା ଅର୍ଥ ମିଶାଇଲେ ୨୯ କୋଟି ୭୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବଳକା ବଜେଟ୍‌ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ ମହାରାଜାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ବିଜେଟର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ପ୍ରତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି ଲାଗୁ ହୋଇଥିବାରୁ ବଜେଟ ଆଲୋଚନା ତଥା ବିଭିନ୍ନ ସେବକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସଂପର୍କରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେଇନଥିଲେ । ବଜେଟ ଆଲୋଚନା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ମନ୍ଦିର ଉପାର୍ଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦାନ ଯୋଜନାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ବଜେଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ୟୁନିଫର୍ମ ପଲିସି ସଂଶୋଧନ ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜମି ବିକ୍ରିରୁ ସର୍ବାଧିକ ଉପାର୍ଜନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇବ ବୋଲି ବଜେଟ ଅଟକଳରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ପ୍ରଥମ କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସେବକ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରୁଥିବାର କହିଥିଲେ । ତା ବ୍ୟତୀତ ଖଣି ଲିଜ ବାବଦରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ଉପାର୍ଜନ ହେବ ବୋଲି ସଭାକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।
୨୦୧୯-୨୦ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବଜେଟର ଉପାର୍ଜନ ବିଭାଗରେ ଜମି ବିକ୍ରିରୁ ୧୫ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ନିଜସ୍ୱ ଆୟରେ ରହିଛି ୯ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ମନ୍ଦିରର ଅନ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ଆୟ ରହିଛି ୯ କୋଟି ୫୨ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା । ସେହିଭଳି ବଜେଟରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ପରିମାଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ୩୬ କୋଟି ୬୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୋନ ଏଣ୍ଡ ଆଡଭାନ୍ସ ହେଡରେ ୩୬ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, ଅନ୍ୟ ଜମାରୁ ଉପାର୍ଜନରୁ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଉପାର୍ଜନ ହେବ । ବ୍ୟୟ ହିସାବ ପରେ ବଜେଟରେ ୨୯ କୋଟି ୭୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବଳକା ରାଜସ୍ୱ ରହିବ ବୋଲି ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି ।
ବଜେଟର ବ୍ୟୟ ହିସାବ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମୋଟ ୩୬ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା,କ୍ୟାପିଟାଲ ଏକ୍ସପେଣ୍ଡିଚର ବିଭାଗରେ ୩୮ କୋଟି ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୋନ ଏଣ୍ଡ ଆଡଭାନ୍ସରେ ବିଭାଗରେ ୨ କୋଟି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସେବାୟତ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସବିଶେଷ ଚିତ୍ର ବାହାରକୁ ଦିଆଯାଇନାର୍ହି ।
ବଜେଟ ଆଲୋଚନା ନେଇ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ପରିମାଣ ୬୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଗୁରୁକୂଳ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତିନି କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାପ୍ୟ ବାବଦକୁ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା, ସାମୂହିକ ସେବକ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ପ୍ରାପ୍ୟ ବାବଦରେ ମୋଟ ୩୨ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ, ଅସ୍ଥାୟୀ ତଥା ଠିକା, ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବାବଦକୁ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ସାମୂହିକ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ସଂପର୍କୀୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକରେ ମୋଟ ୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର