PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ବିଜେପିକୁ ଆଖି ଦେଖାଇଲା ଶିବସେନା, କହିଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆମେ ‘ବିଗ୍‌ବ୍ରଦର’

source:www.moneycontrol.com

ମୁମ୍ବାଇ,୨୮ ।୧ (ଏଜେନ୍ସି): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଅଧିକ ଆସନରେ ଲଢ଼ିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶିବସେନା ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ବିଜେପି ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ଶିବସେନା କହିଛି କି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସିଏ ସବୁବେଳେ ‘ବିଗ୍‌ବ୍ରଦର( ବଡ଼ଭାଇ)’ ହୋଇ ରହିବ । ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏ ପ୍ରକାର ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କରି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଦଳକୁ କିଛି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇନାହିଁ ।
ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଇଛୁକ ସେମାନେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଆମେ କାହା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିନାହୁଁ । ଅତୀତରେ ବିଜେପି ଓ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା କି ବିଜେପି ଅଧିକ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଏବଂ ଶିବସେନା ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଲଢ଼ିବ । ମାତ୍ର ୨୦୧୪ରେ ମୋଦି ଲହରୀ ଯୋଗୁ ବିଜେପି ଏହି ଫର୍ମୂଲା ବଦଳାଇଥିଲା । ଦଳ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ୧୨୨ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ଶିବସେନା ୬୩ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ବିଜେପି ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ଶିବସେନା ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ଦାବି କରୁଛି ।
ସେହିପରି ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି କି ଆୟକର ରିହାତି ସୀମାକୁ ୮ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସିଏ ଦାବି କରିବ । ତା’ଛଡା ସିଏ ସଂସଦରେ ରାଫେଲ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବି ଉଠାଇବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।