PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩: ଅମିୟ ଓ ଶ୍ରାବଣୀ ଦୌଡ଼ିବେ, ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାମିଲ ହେବେନି ଦୂତି
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ବିଜେପିକୁ ଆଖି ଦେଖାଇଲା ଶିବସେନା, କହିଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆମେ ‘ବିଗ୍‌ବ୍ରଦର’

source:www.moneycontrol.com

ମୁମ୍ବାଇ,୨୮ ।୧ (ଏଜେନ୍ସି): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଅଧିକ ଆସନରେ ଲଢ଼ିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶିବସେନା ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ବିଜେପି ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ଶିବସେନା କହିଛି କି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସିଏ ସବୁବେଳେ ‘ବିଗ୍‌ବ୍ରଦର( ବଡ଼ଭାଇ)’ ହୋଇ ରହିବ । ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦଳୀୟ ନେତାମାନଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏ ପ୍ରକାର ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କରି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଦଳକୁ କିଛି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇନାହିଁ ।
ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଆମ ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଇଛୁକ ସେମାନେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଆମେ କାହା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିନାହୁଁ । ଅତୀତରେ ବିଜେପି ଓ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା କି ବିଜେପି ଅଧିକ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଏବଂ ଶିବସେନା ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଲଢ଼ିବ । ମାତ୍ର ୨୦୧୪ରେ ମୋଦି ଲହରୀ ଯୋଗୁ ବିଜେପି ଏହି ଫର୍ମୂଲା ବଦଳାଇଥିଲା । ଦଳ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ୧୨୨ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ଶିବସେନା ୬୩ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ବିଜେପି ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ଶିବସେନା ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ଦାବି କରୁଛି ।
ସେହିପରି ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି କି ଆୟକର ରିହାତି ସୀମାକୁ ୮ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସିଏ ଦାବି କରିବ । ତା’ଛଡା ସିଏ ସଂସଦରେ ରାଫେଲ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବି ଉଠାଇବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର