PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ଅନଲକ୍‌ ହେବା ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଗୁଜବ, ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲେ SRC- ଏଭଳି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି ହୋଇନି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୩୩୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗଣପର୍ବ ରଜ ଅବସରରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

ଏଟିଏମ୍ ଟଙ୍କା ଉଠାଣରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ୍: ୬ରୁ ୧୨ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ବାହାର କରିପାରିବେନି ଦୁଇ ଥର ଟଙ୍କା

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତେ ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେଟ୍ ଲେବଲ ବ୍ୟାଙ୍କ କମିଟି (ଏସ୍ଏଲବିସି) ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଯଦି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଯାଏ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ସିଧା ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ।

ଏସ୍ଏଲବିସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି କି, ଦୁଇଟି ଏଟିଏମ୍ ଟ୍ରାଜେକ୍ସନ ମଧ୍ୟରେ ୬ରୁ ୧୨ଘଣ୍ଟା ସମୟ ରହିବା ଦରକାର। ଅର୍ଥାତ୍ ଏଟିଏମ୍ ଜରିଆରେ ଥରେ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିବା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଥର ଟଙ୍କା ବାହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୧୮ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ଏହି ଯୋଜନା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କୁ ଆଉ ଗୋଟେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି କି, ଅନଧିକୃତ ରୂପରେ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲେ ଆକାଉଣ୍ଟ ହାଲ୍ଡର୍ସକୁ ଆଲର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଓଟିପି ପଠା ଯାଇପାରେ। ଏହାର ଅତିରିକ୍ତ ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରଲାଇଜ୍ଡ ମନିଟରିଙ୍ଗ୍ ସିଷ୍ଟମ ଓବିସି ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପିଏନବି, ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏବଂ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ଲାଗୁ ଅଛି।

ଏହି ଅନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏସ୍ଏଲବିସିର ସଂଯୋଜକ ଓ ଓବିସିର ଏମଡି ଏବଂ ସିଇଓ ମୁକେଶ କୁମାର ଜୈନ କହିଛନ୍ତି କି, ଏଟିଏମରେ ହେଉଥିବା ଠକେଇ ଅଧିକତଃ ଅଧରାତିରୁ ସକାଳ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ। ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ କଥା କହିବା ତ, ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୭୯ ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୩୩ ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୯୮୦ ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ତାହା ୯୧୧ଟି ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇ ମାମଲା ଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।