PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ ଅଛି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ,ଗୋଟିଏ ସେଓ ସମାନ ରହିଛି ଓଜନ

ଟୋକିଓ,୨୧।୪: ଜାପାନରେ ଗତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଓଜନର ଶିଶୁପୁତ୍ର ରୟୁସୁକେ ସୋକିଏ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହାର ଓଜନ ଏକ ସେଓର ସମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଶିଶୁଟିର ଓଜନ ୨୫୮ ଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଏହି ଶିଶୁଟିର ମା’ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାର ୫ ମାସ ଭିତରେ ତାଙ୍କୁ ହାଇବ୍ଳଡ ପ୍ରେସର ହେବାରୁ ୨୪ ସପ୍ତାହ ୫ ଦିନରେ ରୟୁସୁକେକୁ ଏମର୍ଜନ୍ସି ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇ ଜନ୍ମ କରାଯାଇଥିଲା। ଜନ୍ମ ପରଠାରୁ ଶିଶୁଟିକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେଇତିଲେ। ଶେଷରେ ଏବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଚି ୭ ମାସ ପରେ ଏବେ ରୟୁସୁକେ ୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ହୋଇଛି। ଶିଶୁଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବାପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ରେ ରେୟୁସୁକେଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର ୨୨ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଅର୍ଥାତ ୮.୬୬ ଇଞ୍ଚ ଥିଲା। ତାଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଗମ୍ଭୀର ଥିଲା। ଶିଶୁଟିକୁ ଆଇସିୟୁରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତୁଳା ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଶିଶୁଟିକୁ ମା’କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ତାଙ୍କ  ମା’ଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ, ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଏକ ସେଓ ଭଳି ରହିଥିଲା। ଛୁଇଁଦେଲେ ଲାଗୁଥିଲା  ଯେପରି ସେ ଭାଙ୍ଗିଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ  କ୍ଷୀର ପିଇପାରୁଛି ଓ ଗାଧୋଇ ପାରୁଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ବର ସପୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ ଜାପାନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଶିଶୁଟିର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତା’ର ଓଜନ ୨୬୮ ଗ୍ରାମ ରହିଥିଲା। ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ଆୟୋବାର ରେକର୍ହ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଶିଶୁକନ୍ୟା ୨୦୧୫ରେ ଜର୍ମାନରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଶିଶୁଟିର ଓଜନ ୨୫୨ ଗ୍ରାମ ଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ମାମଲାରେ ପୁଅଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଝିଅମାନେ ଅଧିକ ବଞ୍ଚି ରହିବାର  ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର