ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି: ୩୦ ଏକରରେ ଲେକ୍‌ ନିଉଟ୍ରାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ,ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଟେଣ୍ଡର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬/୮ : ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଲେକ୍‌ ନିଉଟ୍ରାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିଃ(ବିଏସସିଏଲ) ଓ ବିଏମ୍‌ସି ଏଥିପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି ।
ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବାଟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ବାଧକ ସାଜିଥିଲା ।

ଅନେକ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ରେନ୍‌ର ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ଆସି ଲେକ୍‌ରେ ମିଶୁଥିଲା । ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣିକୁ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ କରି ଲେକ୍‌କୁ ଛାଡିବା ଓ ଆଉ କିଛି ଡ୍ରେନ୍‌ର ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଯୋଜନା ଅଧାରେ ଅଟକିଥିଲା । ଜବରଦଖଲ କାରଣରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ସେମିତି ଅଟକି ରହିଥିଲା । ଏବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏବେ ସର୍ଭେ ଚାଲିଛି । ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ ବୋଲି ବିଏସସିଏଲର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପ୍ରାୟ ୩୦ ଏକର ଜାଗାରେ ଲେକ୍‌ ନିଉଟ୍ରାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏହାର ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରହିବ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିକୋ ପାର୍କରେ ଥିବା ଲେକ୍‌କୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ମାର୍ଗରୁ ଜନପଥ ଓ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜନପଥ ପାଖରୁ ଶାନ୍ତିପଲ୍ଲୀ ବସ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ଲେକ୍‌କୁ ନେଇ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲେକ୍‌ରେ ଆସି ମିଶିଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣିକୁ ପ୍ରଥମେ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରି-ସାଇକେଲିଂ ଅଫ୍‌ ଷ୍ଟର୍ମ ୱାଟର ୟୁନିଟ୍‌ ବସାଯିବ । ଲେକ୍‌କୁ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ରେନ୍‌ର ପାଣି ଆସି ମିଶିବା ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରେନ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଣିକୁ ବିଶୁଦ୍ଧୀକରଣ କରାଯିବ । ଲେକ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଆଉ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ସଫା କରିବାକୁ ଆଉ ଏକ ଫିଲ୍ଟରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ସବୁଜବଳୟ ଭରା ଲେକ୍‌ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ବ୍ୟାପକ ସବୁଜ ବଳୟ ତିଆରି କରାଯିବ । ଲେକ୍‌ କଡରେ ପାର୍କ ବିକାଶ କରାଯିବ । ବଟାନିକାଲ ପାର୍କ, ଚିଲଡ୍ରେନସ୍‌ ପାର୍କ ଓ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ।

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୩୦ ଏକର ଜାଗା ଭିତରୁ ସାଢେ ୬ ଏକର ଜାଗାରେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌, ସାଢେ ୩ ଏକର ଜାଗାରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ପାର୍କ, ୨ ଏକର ଜାଗାରେ ସ୍ପାଲସ୍‌ ପୁଲ୍‌, ୫ଏକର ଜାଗାରେ ଏକ ପାଣି ଧାରଣ କରୁଥିବା ବଡ ପୋଖରୀ, ସାଢେ ୮ ଏକର ଜାଗାରେ ବଟାନିକାଲ ପାର୍କ ଓ ୪.୪ ଏକରରେ ଅରବାନ ଫାର୍ମିଂ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଚୂଡାନ୍ତ ଡିଜାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଏସସିଏଲ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟଙ୍କୁ ବିଜୁ ଯୁବ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି, ଦେବୀ ରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ

ବିଧାନସଭା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ – ୧୩୬ ପଜିଟିଭ୍

ରାଜଧାନୀବାସୀ ହୋମ୍‌ ଆଇସୋଲେସନ୍‌କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ , ୧୦ ହଜାର ଲୋକେ ହୋମ୍‌ ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ରହି ସାରିଛନ୍ତି

ବୋଲେରୋ ଭିତରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାର୍ଶ: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୁଲିସ,ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରୋନା

କରୋନା – ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୩୮୮