PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ: ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ତେଲ ପକାଇବା ଆସିଥିବା ଗାଡ଼ିରୁ ମୋବାଇଲ ଚୋରି
  • ||

ସ୍ମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ହାକାଥନ୍‌ର ୪୮ଟି ନୋଡାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ ମଧ୍ୟରେ ସୋଆ ସାମିଲ୍‌; ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ରାଜ୍ୟପାଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ହାକାଥନ୍‌ (ଏସ୍‌.ଆଇ.ଏଚ୍‌-୨୦୧୯)ର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ(ସୋଆ) ଡିମଡ୍‌ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟିକୁ ନୋଡାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସାରା ଦେଶର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନରେ ଘଟୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫମ୍‌ର୍ ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସାରା ଦେଶରେ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ସ୍ମାର୍ଟ ହାକାଥନ୍‌ ।
କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ୱଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କାଉନସିଲ୍‌ ଫର ଟେକ୍ନିକାଲ ଏଜୁକେସନ (ଏଆଇସିଟିଇ), ଇଣ୍ଟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନାଲ୍‌ ଇନକ୍ଲୁସିଭ ଇନୋଭେସନ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ (ଆଇ୪ସି) ଏବଂ ପରସିଷ୍ଟେଣ୍ଟ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆସନ୍ତାକାଲି(ଶନିବାର) ସକାଳ ୮ଟା ୩୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିିନ୍ନ ଟିମ୍‌ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୮ ଟି ବିଭାଗ ଏହି ସ୍ମାର୍ଟ ହାକାଥନ୍‌ର ଆୟୋଜନରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ସମାଜର ତଥା ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସ୍ମାର୍ଟ ହାକାଥନ୍‌ର ଅନ୍ୟତମ ନୋଡାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର ସୋଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସୋଆ ପରିଚାଳିତ ଆଇଟିଇଆର୍‌ ପରିସରରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ ଶନିବାର ସକାଳେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ ।ସୋଆରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ହାକାଥନ୍‌କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ବେଳେ ୩୬ ଟି ଟିମ୍‌ରେ ବିଭକ୍ତ ୨୮୮ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବେ । ଏହି ହାକାଥନ୍‌କୁ ଆୟୋଜନ କରିବାପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପି ୪୮ ଟି ନୋଡାଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ହାକାଥନ୍‌ରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ଉପୁଜୁଥିବା ସମସ୍ୟା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ଆୟୋଜିତ ହାକାଥନ୍‌ ଖୁବ୍‌ ସଫଳତା ପାଇଥିଲା । ସ୍ମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ହାକାଥନ୍‌ -୨୦୧୯ର ଥିମ୍‌ ରହିଛି ସ୍ମାର୍ଟ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌, ହେଲଥ୍‌ କେୟାର୍‌ ଏବଂ ବାୟୋମେଡିକାଲ୍‌ ଡିଭାଇସେସ୍‌, ଏଗ୍ରିକଲଚର ଏବଂ ରୁରାଲ୍‌ ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ୍‌, ସ୍ମାର୍ଟ ଭେହିକିଲ୍‌, ଫୁଡ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲଜି, ରୋବୋଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ରୋନ୍‌, ୱେଷ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ୍‌, କ୍ଲିନ ୱ୍ୟାଟର୍‌, ରିନ୍ୟୁବଲ୍‌ ଏନର୍ଜି, ସିକୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ଏବଂ ହସପିଟାଲିଟି, ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍‌ ସର୍ଭିସେସ୍‌, ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ, ଟୁରିଜିମ୍‌ ଓ ରିଟେଲ୍‌ । ଏହି ହାକାଥନ୍‌ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପ୍ରାୟ ୪୨୦୦୦ ଟିମ୍‌ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟ ୫୭୦୦୦ ଚିନ୍ତାଧାରା ସମ୍ୱଳିତ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସର୍ବାଧିକ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୨୮୫ ଟି ଟିମ୍‌ ଯୋଗଦେବା ନିମନ୍ତେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାମିଲନାଡୁର ୨୪୧ ଟି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ୧୧୨ ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ୩୨ଟି ଟିମ୍‌ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ।