ସୋଆ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ ଆରମ୍ଭ: ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜତିଲା ସୋଆ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ ।୪ (ବ୍ୟୁରୋ) : ସୋଆ ଷ୍ଟାଡୟିମ୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସୋଆ ପମ୍ରିୟିର ଲଗି୍‌ କ୍େରିକଟ୍‌ । ଆଜି ଉଦଘ୍‌ାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍େ‌ର ଆୟୋଜକ ସୋଆ ଦଳ ବଜିୟୀ ହୋଇଛ ।ି ଚଳତି ବଷ ର୍ଏହି କ୍େରିକଟ୍‌ ଲଗି୍‌ରେ ୮ଟ ିବଶି୍ୱବଦ୍ୟିାଳୟର ଦଳ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତ ।ି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଡିମ୍‌ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ଓ ଏମ୍‌ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଏମ୍‌ସ ଦଳ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ୮ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୯୮ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ହେମନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ୪୯ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରଥିôଲେ । ଶାହାବାଜ ଆଲାମ ଓ ପ୍ରୀତିଶ ସାହୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୨ଟି କରି ୱିକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଜବାବରେ ସୋଆ ୮.୪ ଓଭରରେ ୧ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଅଙ୍କୁଶ ମହାନ୍ତି ୭୬ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ । ସେ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌

ବେିବଚତି ହୋଇଥିଲେ । ଦ୍ୱତିୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆଇଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ବିର୍ଲା ଗ୍ଲୋବାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ବିର୍ଲା ଦଳ ୯୪ ରନ୍‌ରେ ବଜିୟ ହାସଲ କରଛି ।ି ପଥ୍ରମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ବିର୍ଲା ଦଳ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଓଭରରେ ୪ ଓେି୍ୱକଟ୍‌ ହରାଇ ୨୧୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲା । ଜବାବରେ ଆଇଆଇଆଇଟି ୧୬.୫ ଓଭରରେ ସମସ୍ତ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୧୨୨ ରନ୍‌ କରିଥିଲା ।

ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଓ ପ୍ରୀତମଜିତ ଦାସ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅବସରରେ ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅମତି ବାନାର୍ଜୀ ଓ ଡନି (ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ) ଡ. ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ଆୟୋଜକ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ) ସମେତ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ଦଳ ଗୁଡ଼କି ହେଉଛନ୍ତି ରେଭେନ୍‌ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଆଇଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏମ୍‌ସ ଏବଂ ବିର୍ଲା ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ । ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଭେଟିବ ବିପିୟୁଟି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରେଭେନ୍‌ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ଖେଳିବ ଓୟୁଏଟି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲରେ ହିରୋ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଜିରୋ! ବିରାଟ ବାହିନୀକୁ କାହିଁକି ‘ଠୁ ଓଲ୍ଡ ସ୍କୁଲ’ କହିଲେ ମାଇକେଲ ଭନ୍

ପ୍ର‌ଥମ ଦିନିକିଆ ହାରିବା ପରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଝଟକା, ICC ନେଲା ଏହି ପଦକ୍ଷେପ

ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ଧନୀରୁ ପୁଣି ଗରିବ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମାରାଡୋନା, ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଖାତାରେ ଥିଲା ମାତ୍ର ୭୫,୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡ

୭ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ-ଏବେ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ପଠାଇଦେବୁ

୭ବର୍ଷ ପରେ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଫେରିବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ଖେଳିବେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚ୍

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୨ ମୁଣ୍ଡ: ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୩୦କୁ ବୃଦ୍ଧି