ପଢନ୍ତୁ- ଏଥିରେ ମରିଯାଏ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ – ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦିଆଯାଉଛି ଏହି ପରାମର୍ଶ

hand wash


ଦେଖନ୍ତୁ ଓ ଜାଣନ୍ତୁ – କାହିଁକି କରୋନା ବିରୋଧରେ କାମ କରେ ସାବୁନ୍‌ ଓ ଉଷୁମ୍‌ ପାଣି ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର୍‌
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – (ଆମେରିକାର ଖବର ପ୍ରସାରଣ ସଂସ୍ଥା ସିଏନ୍‌ଏନ୍‌.କମ୍‌ରେ ବାହାରିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁବାଦ -ଜିତ୍‌ ପଟ୍ଟନାୟକ) କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସାବୁନ ପାଣିରେ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ପାରେନି । ଏହାର ବାହ୍ୟ ସ୍ତର ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି କାମରେ ବାହାରୁ ଘରକୁ ଆସିଲେ କିମ୍ବା କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ଥିଲେ ସାବୁନ୍‌ କିମ୍ବା ଲିକ୍ୟୁଇଡ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ୍ୱାଶ୍‌ରେ ହାତ ସଫାକରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୨୦ ସେକେଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଭଲ ଭାବେ ହାତ ଧୋଇବା ଦରକାର । ଭଲ ଭାବରେ ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁ ଜୀବାଣୁ ଓ ଭୁତାଣୁ ମୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ।

କେବଳ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ନୁହେଁ ଅନେକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ, ଜର୍ମ, ଭାଇରସ୍‌ ବା ଜୀବାଣୁ , ଭୁତାଣୁ ଓ ବୀଜାଣୁକୁ ଭଲ କରି ସାବୁନ୍‌ରେ ହାତ ଧୋଇଲେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁ ଏନ୍‌ଜା, ଅନ୍ୟ କୋଭିଡ୍‌ ଭାଇରସ୍‌, ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ୍‌କୁ ସାବୁନ୍‌ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇଲେ ନଷ୍ଟ କରିହେବ । ଆମେରିକା ପିଟସ୍‌ବର୍ଗରେ ଥିବା ମେଡିକାଲ୍‌ ୟୁନିଭରସିଟିର ଭୁତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନୀ ବା ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ର ୪ ପ୍ରକାର ପ୍ରଜାତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ମଣିଷଙ୍କ ଜୀବନ ଚକ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହା ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ବେଶୀମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

image courtesy washingtonpost

image courtesy washingtonpost

ଏଥିଯୋଗୁଁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଥଣ୍ଡା ଓ ସର୍ଦ୍ଦି ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଅଧିକାଂଶ ସର୍ଦ୍ଦି କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡାରେ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ନଥାଏ । ମାତ୍ର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବା କୋଭିଡ୍‌ -୧୯ ଯାହାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ସାର୍ସ କୋଭିଡ୍‌ ୨ ଏହା ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ନିମୋନିଆ ଓ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ଉପୁଜିଥାଏ । ମାତ୍ର ସାବୁନ୍‌ରେ ହାତ ଧୋଇଲେ ଏହାି ଭାଇରସ୍‌ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବାଧା, ଜର , କାଶ ତଣ୍ଟି ଦରଜ ହୋଇଥାଏ । ଅବସ୍ଥା ସାଂଘାତିକ ହେଲେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଏହା ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।

ସାବୁନ୍‌ ଓ ଉଷୁମ୍‌ ବା ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ପାଣିରେ କେମିତି ମରିଯାଏ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌

ମାଇକ୍ରୋ ସ୍କୋପରେ ଦେଖିଲେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଚାରି ପଟେ ମୁକୁଟ ବା କ୍ରାଉନ୍‌ ପରି ଶିରା ଥାଏ । ଏହି କ୍ରାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କୁହାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରାଉନ ତଳେ ଲିପିଡ୍‌ ବା ଚର୍ବି , ଫ୍ୟାଟ ପରି ଏକ ସ୍ତରଥାଏ ।
ଖାଲି ପାଣିରେ ଧୋଇଲେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଫରକ ପଡି ନଥାଏ । ମାତ୍ର ସାବୁନ୍‌ ପାଣି କିମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ୍ୱାଶରେ ଧୋଇଲେ ଏହାର ଚର୍ବି ବା ତେଲିଆ ଫ୍ୟାଟ ସ୍ତର ଭାଙ୍ଗି ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇଯାଏ । କେବଳ ସାବୁନ୍‌ ପାଣି ନୁହେଁ ଆଲକହଲ୍‌ ଯୁକ୍ତ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍‌ରେ ବି ଭାଇରସ୍‌ରେ ଏହି ସ୍ତର ଭାଙ୍ଗି ଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।


ସାବୁନ୍‌ ପାଣିରେ ଧୋଇଲେ, ହାତରେ କିମ୍ବା ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଏହା ବେଶୀ ସମୟ ଲାଗି ରହିପାରେ ନାହିଁ । ଅତି କମ୍‌ରେ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।
ହାତ ଆଙ୍ଗୁଠିର ସବୁ ସନ୍ଧିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସାବୁନ୍‌ ରେ ଧୁଅନ୍ତୁ । ନଖ କଣକୁ ବି ଭଲ ଭାବରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ।

ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ବି ସାବୁନ୍‌ କାମ ଦେବ । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରା ବା ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଏହା ବେଶୀ ଭଲ କାମ ଦିଏ ବୋଲି ଏମରୟ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ବିଲ୍‌ ଓ୍ୱୁଏଟ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।
ଉଷୁମ୍‌ ପାଣିରେ ସାବୁନ୍‌ ଲଗାଇ ହାତ ସଫା କଲେ ଅଧିକ ଫେଣ ବା ବବଲ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଅଧିକ ଭଲ କାମ ଦେଇଥାଏ ।

ଆଲକହଲ୍‌ ଥିବା ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ବି ସାବୁନ୍ ପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଏ । ଏଥିରେ ଅନେକ ଜୀବାଣୁ ବିଜାଣୁ ଓ ଭୁତାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍‌ରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆଲକହଲ୍‌ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍‌ରେ ଭଲ ଭାବେ ହାତକୁ ଘଷନ୍ତୁ ବା rub କରନ୍ତୁ । ହାତ ଆଙ୍ଗୁଠିର ପ୍ରତି କଣ ଓ ନଖରେ ଯେପରି ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ଲାଗିବା ଦରକାର । ହାତ ପଛ ପଟେ ସାବୁନ୍‌ ଓ ପାଣିରେ ଧୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସାନିଟାଇଜର୍ ଘଷନ୍ତୁ । ଏପରି ହେଲେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସ୍‌ ମରିଯିବେ । ଏବେର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାବୁନ୍‌ ଓ ପାଣି କିମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ୍ୱାଶରେ ହାତ ସଫା କରିବା ଭଲ । ସାନିଟାଇଜ୍‌ରେ ହାତରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ବୀଜାଣୁ ମରିଯାଆନ୍ତି ମାତ୍ର ସାବୁନ୍‌ ଓ ପାଣିରେ ଧୋଇ ହେବା ପରି ଏହା ଧୋଇ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ନଷ୍ଟ ହୋଇ ହାତରେ ରୁହନ୍ତି ।

ହାତ ଧୋଇବା ବେଳେ ଆପଣ ଫେଣ କରୁଥିଲେ ଖୁସୀ ହୁଅନ୍ତୁ କି ହାତରେ ଥିବା ରୋଗ ଜୀବାଣୁ ବୀଜାଣୁ ଭୁତାଣୁକୁ ଆପଣ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ତାହା ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଧୋଇ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ

ରେଳ ଟିକେଟ୍‌ କ୍ୟାନ୍‌ସଲ୍‌ ନକଲେ ବି ମିଳିଯିବ ରିଫଣ୍ଡ- କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବାତିଲ୍ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି କରିବ ଅଟୋମେଟିକ୍‌ ରିଫଣ୍ଡ

‘୨୧ ଦିନ ଘରେ ନରହିଲେ ୨୧ ବର୍ଷ ତଳକୁ ଚାଲିଯିବ ଦେଶ’

କରୋନା ‘ପଜିଟିଭ୍’ : ଏବେ ଆଉ ବ୍ୟାପିବନି ଡ଼ରିବ କରୋନା, ଏହି ଭାଇରସର ହେବ ଅନ୍ତ

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିବା ଯୁବକ ଉଲଘ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଖସି ପଳାଇଲେ, ରାଗରେ ପଡୋଶୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ

କରୋନା ଲକଡାଉନ ଭିତରେ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି, ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିଡ

ଲକ ଡାଉନ : ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ !

କରୋନା ବେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଲା ପୁଲିସ୍‌