PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଡିସେମ୍ବର୨୫ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ କରିବେ ପାକ ତ୍ୟାଗ

ପୁରୀ ୧୪/୧୨: ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଲାଗୁ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ । ଡିସେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟା ୨୦ ମିନିଟ ୮ ସେକେଣ୍ଡରେ ପାକ ତ୍ୟାଗ ଏବଂ ଦେବ ନୀତି ନିଷେଧ କଟକଣା ଲାଗୁ ହେବ। ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୨୫, ଧନୁ ୧୦ ଦିନ, ବୁଧବାର, ଜ୍ୟେଷ୍ଠା ବିଚ୍ଛା ନକ୍ଷତ୍ର ତିଥିରେ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପଡୁଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌ କମିଟିର ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଉପରେ ଛତିଶା ନିଯୋଗର ମୋହର ଲାଗି ନାହିଁ ଏବଂ ତେଣୁ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି, ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳ ୮ଟା ୨୦ ମିନିଟ ୮ ସେକେଣ୍ଡରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସ୍ପର୍ଶର୍ କରିବ । ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗ୍ରହଣ ମହାସ୍ନାନ, ତଡ଼ପ ମଇଲମ, ବେଶ, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି, ଅବକାଶ, ରୋଷହୋମ, ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଦ୍ୱାରପାଳ ପୂଜା, ଗ୍ରହଣ ସାଧା ବେଶ ପରେ ଗ୍ରହଣ ଭୋଗ, ମଇଲମ, ବେଶ, ଗୋପାଳ ବଲ୍ଲଭ ସରି ପହିଲି ଭୋଗ ଓ ସକାଳ ଧୂପ ନୀତି ବଢ଼ିବ । ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁରୁବାର ମାଜଣା, ଏକାନ୍ତ ଆଦି ନୀତି ସମ୍ପାଦନ ହେବାର ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ରହିଛି । ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ରାତି ତିନିଟାରେ ଦ୍ୱାରଫିଟା ଏବଂ ଭିତର ଶୋଧ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପାକ ତ୍ୟାଗ ନୀତି ରାତି ୮ଟା ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର