PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀରୁ ସୈନିକ ହୋଇଥିବା ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିରଙ୍କୁ ମରଣତୋର ‘ଅଶୋକଚକ୍ର’

www.jagran.com

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ଶୋପିଅର ଜିଲ୍ଲାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ି ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିର ଅହମେଦ ୱାନ୍‌ଙ୍କୁ ମରଣତୋର ଭାବେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାହସିକ ପଦକ ‘ଅଶୋକ ଚକ୍ର’ ମିଳିବ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବାଳୟରୁ ଆଗତ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ରିଲିଜ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ, ଦୁଇ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା, ଆହତ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପରମ୍ପରା ଆତ୍ମୋତ୍ସର୍ଗ କରିବାରେ ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ସୁସୁସ୍ପଷ୍ଟ ଦୁଃସାହସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏକଦା ୱାନି ସ୍ୱଂୟ ଥିଲେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ, କିନ୍ତୁ ସେ ସେନା ଆଗରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରି କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରୁ ଆତଙ୍କବାଦ ପୋଛି ଦେବା ଲାଗି କାଉଟର ଇନ୍‌ସର୍ଜେନ୍‌ସି ଅଭିଯାନରେ ସଂପୃକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୱାନି ୨୦୦୪ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀର ଟେରିଟୋରିଆଲ୍‌ ଆର୍ମିର ୧୬୨ ବାଟାଲିୟନ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ କାଉଂଟରର ଇନ୍ସର୍ଜେନ୍‌ସିରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । କୁଲଗାମ ବାସିନ୍ଦର ୱାନି ଦୁଇ ଥର ସମ୍ମାନଜନକ ସେନା ମେଡ଼ାଲ୍‌ ମ%୍ୟ ପାଇଥିଲେ । ଛଅ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରାଯିବା ସମୟରେ ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ୱାନି ସାଘାଂତିକ ଆହତ ହେବା ପରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏନ୍‌କାଉଟରରେ ସେ ଓ ୬ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ୱାନିଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ୨୦ ଓ ୧୮ ବର୍ଷର ଦୁଇଟି ପିଲା ଅଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର