PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀରୁ ସୈନିକ ହୋଇଥିବା ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିରଙ୍କୁ ମରଣତୋର ‘ଅଶୋକଚକ୍ର’

www.jagran.com

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ଶୋପିଅର ଜିଲ୍ଲାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ି ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିର ଅହମେଦ ୱାନ୍‌ଙ୍କୁ ମରଣତୋର ଭାବେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାହସିକ ପଦକ ‘ଅଶୋକ ଚକ୍ର’ ମିଳିବ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବାଳୟରୁ ଆଗତ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ରିଲିଜ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ, ଦୁଇ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା, ଆହତ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପରମ୍ପରା ଆତ୍ମୋତ୍ସର୍ଗ କରିବାରେ ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ନାଜିର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ସୁସୁସ୍ପଷ୍ଟ ଦୁଃସାହସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏକଦା ୱାନି ସ୍ୱଂୟ ଥିଲେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ, କିନ୍ତୁ ସେ ସେନା ଆଗରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରି କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରୁ ଆତଙ୍କବାଦ ପୋଛି ଦେବା ଲାଗି କାଉଟର ଇନ୍‌ସର୍ଜେନ୍‌ସି ଅଭିଯାନରେ ସଂପୃକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୱାନି ୨୦୦୪ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାବାହିନୀର ଟେରିଟୋରିଆଲ୍‌ ଆର୍ମିର ୧୬୨ ବାଟାଲିୟନ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ କାଉଂଟରର ଇନ୍ସର୍ଜେନ୍‌ସିରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । କୁଲଗାମ ବାସିନ୍ଦର ୱାନି ଦୁଇ ଥର ସମ୍ମାନଜନକ ସେନା ମେଡ଼ାଲ୍‌ ମ%୍ୟ ପାଇଥିଲେ । ଛଅ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରାଯିବା ସମୟରେ ଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାୟକ ୱାନି ସାଘାଂତିକ ଆହତ ହେବା ପରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏନ୍‌କାଉଟରରେ ସେ ଓ ୬ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ୱାନିଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ୨୦ ଓ ୧୮ ବର୍ଷର ଦୁଇଟି ପିଲା ଅଛନ୍ତି ।