PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆତଙ୍କ: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହାଣି ଲୁଟିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଲୁଟେରାଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ପୂରା ରାଜଧାନୀ । ଦିନରାତି ଚଳାଇଛନ୍ତି ବେଧଡ଼କ ଲୁଟ୍‌ପାଟ । ଲୁଟେରାଙ୍କ ଉପାତରେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଲେଣି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ଲୁଟେରାମାନେ ଖାତିର କରୁନାହାନ୍ତି କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସକୁ । ସତେ ଯେପରି କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆଗରେ ହାତ ଟେକି ଦେଇଛି । ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୪ ଲୁଟେରା ବମିଖାଲ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହାଣି ଲୁଟ୍‌ପାଟ କରିଛନ୍ତି । ଗୁଳି ଚଳାଇ ଖସି ପଳାଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ବମିଖାଲର ମାନସ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ପୁଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛି । ହେଲେ ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଇନାହିଁ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପୁଲିସ ଅଣ୍ଡାଳୁଛି । ମାତ୍ର ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ତ ଦୂରର କଥା ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ପାଇନାହିଁ ।
ଘଟଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି, ମାନସ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ସଞ୍ଜୟ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଗତକାଲି ରାତି ୧ଟାରେ ନିଜ କାର୍‌ରେ କଳ୍ପନା ଛକରୁ ଫେରୁଥିଲେ । ସେମାନେ ବମିଖାଲ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି ବାଇକ୍‌ରେ ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଆସି କାର୍‌କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । ମାନସ କାର୍‌ ଡୋର ଖୋଲି ବାହାରିବା ବେଳେ ଜଣେ ଲୁଟେରା ତାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଝାମ୍ପିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ମାନସ ଓ ଲୁଟେରାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ମିଶି ତାଙ୍କୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସଞ୍ଜୟ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଲୁଟେରାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ବେଳେ ସେ ଜୀବନ ବିକଳରେ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ । ୪ ଲୁଟେରା ମାନସଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ କାର୍‌କୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଭୟଭୀତ କରିବା ପାଇଁ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା କରି ସେଠାରୁ ପଳାଇଥିଲେ । ଖବରପାଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ପୁଲିସ ପହଞ୍ଚି ମାନସଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା । ମାନସଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପୁଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ବମିଖାଲ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌କୁ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ ଚଳାଇଛି । ହେଲେ ଲୁଟେରାଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଇନାହିଁ ।
ମାସକ ଭିତରେ ଲୁଟେରାମାନେ ରାଜଧାନୀରୁ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୁଟ୍‌ପାଟ କଲେଣି । ଗତକାଲି ରାତିରେ ପିତାପଲ୍ଲୀ-ଚନ୍ଦକା ରାସ୍ତାର ପଳାଶପୁର ନିକଟକରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ପାଟ ହୋଇଥିଲା । ୩ ଲୁଟେରା ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ ।
ସେହିପରି ୧୮ତାରିଖ ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ରାଜଧାନୀର ଭିଭିଆଇପି ଅଞ୍ଚଳ କୁହାଯାଉଥିବା କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୟୁନିଟ୍‌-୬ ବନଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା । ୟୁନିଟ୍‌-୬ ସରକାରୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ରହୁଥିବା ନିବେଦିତା ମିଶ୍ର ବନଦୁର୍ଗା ଛକରୁ ଚାଲି ଚାଲି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଲୁଟେରା ଆସି ତାଙ୍କ ବେକରୁ ୨ ଭରି ଓଜନର ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ଥାନା ପୁଲିସ ଉକ୍ତ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଠାବ କରିପାରି ନାହିଁ ।
ସେହିଦିନ ଜୟଦେବ ବାଟିକା ନିକଟରୁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ୍‌ର ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଦୁଇ ଲୁଟେରା ସୁନାଚେନ୍‌ ଝାମ୍ପି ନେଇଥିଲେ । କୌଣସି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଲୁଟ୍‌ ମାମଲାରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ଲୁଟେରାଙ୍କ ପତ୍ତା ପାଇନି ।
୧୯ ତାରିଖରେ ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଜଣେ ମହିଳା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ପାଟ ହୋଇଥିଲା । ବେଙ୍ଗାଲୁର୍‌ର ରାଧିକା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଖଣ୍ଡଗିରି ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ ଦୁଇ ଲୁଟେରାଙ୍କ ସହ ସେ ସାହସର ସହ ଲଢ଼ିବାରୁ ଲୁଟେରା ଖସି ପଳାଇଥିଲେ । ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ।