କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଟିଭି-ଫ୍ରିଜ୍ ସମେତ ଏହି ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୪: କରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଖରାପ ଖବର । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଖବରଟି ଚାଇନାର ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକ ସ୍ଥାୟୀତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଜଡିତ । ଯଦି ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହୁଏ ତେବେ ଭାରତର ଉତ୍ପାଦକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ । କାରଣ ଏହି ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ କଞ୍ଚାମାଲର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନାରୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ ।

ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍, ଏସି, ୱାଶିଂ ମେସିନ୍ ସବୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ
FICCI ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ଉପସ୍ଥାପନାରେ କହିଛି ଯେ ଚାଇନାର ଯୋଗାଣକାରୀମାନେ ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ୟାନେଲର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଉପାଦାନର ମୂଲ୍ୟ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା କେବଳ ଘରୋଇ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ତା ନୁହେଁ ବରଂ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍, ଏସି, ୱାଶିଂ ମେସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସବୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଏହି କାରଣରୁ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ପରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଉ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ।

୯-୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆବଶ୍ୟକ
FICCI କହିଛି ଯେ ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରାୟ ୯-୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉତ୍ସାହ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପରାମର୍ଶ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

୭୦ କଞ୍ଚାମାଲ ଚାଇନାରୁ ଆସିଛି
ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆମେ ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ସ୍ଥାୟୀ ଶିଳ୍ପକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଚାଇନାରୁ ୭୦ ଟି କଞ୍ଚାମାଲ ଆସେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଠାରେ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ଡ ୟୁନିଟ୍ (ସିବିୟୁ) ଭାବରେ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ସାମଗ୍ରୀ ମଗାଇଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟେଲିଭିଜନ, ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର, ମ୍ୟୁଜିକ୍ ସିଷ୍ଟମ, ୱାଶିଂ ମେସିନ୍, ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଇତ୍ୟାଦି ମୂଲ୍ୟ ବଢିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ସମୟରେ କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ କିପରି ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବେ ତାହା ଦେଖାଯିବ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ହେବ ମହଙ୍ଗା
କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଚାଇନା ମଧ୍ୟ କେତେକ ସକ୍ରିୟ ଫାର୍ମା ଉପାଦାନ – API କୁ ୪୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । API ଔଷଧ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଭାରତରେ ବହୁତ କମ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଠାରେ API ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି । ଅବଶିଷ୍ଟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେବଳ ଅନ୍ୟ ଦେଶ, ବିଶେଷକରି ଚୀନ୍ ଠାରୁ API ମଗାଇଥାନ୍ତି ।   

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ୍, କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା

ଏଣିକି ଏକାଧିକ ଡିଭାଇସରେ ସପୋର୍ଟ କରିବ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଟେଷ୍ଟିଂ

କାମ କଲାନି ଚୀନ୍‌ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର : ଶେଷରେ ବୁଝିଗଲା ନେପାଳ.. ଏବେ ଭାରତ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ରାଜଧାନୀରେ ଶସ୍ତା ହେବ ମଦ, ଲାଗିବନି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଟ୍ୟାକ୍ସ

କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆସିଲେନି ପରିବାର ଲୋକ, ଶବକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରୁ କବର ଭିତରକୁ ଫୋପାଡି ଦେଲେ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ୍

୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧରିଲା CBI ! ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲା କରି ମିଛ ମୃତ୍ୟୁର ରଚିଥିଲେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର