PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଆତଙ୍କରାଜ, ବାପାର ଅପରାଧ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଲା ପୁଅ, ନାବାଳକଙ୍କ ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ୯ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଛୁରାମାଡ, ଜଣେ ଗୁରୁତର, ପୁଲିସ କବ୍ଜାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର : ଆର୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ସୈତାନ ସାଜିଲା ସ୍ୱାମୀ, କିରୋସିନ ଢାଳି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ପଦ୍ମପୁର ସ୍ଥିତ ସହକାରୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସକ, ଏକକାଳୀନ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଦିନିକିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ 5Tସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • Tokyo Olympics: ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ନୀରଜଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୮୬.୬୫ ମି. ଥ୍ରୋ କରି ଫାଇନାଲରେ କଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର, ରେଙ୍ଗାଳି ଡ୍ୟାମରୁ ଛଡାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୬୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୧୫ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ‘ପିଏମ୍‌ ଆବାସ’ରେ ପୁଳାପୁଳା ଦୁର୍ନୀତି, ସଂସଦରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୫% ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ
  • ||
  • ରାମପୁର : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଳା ଅନ୍ତର୍ଗମ ମ.ରାମପୁର ଥାନା ପାଜିବାହାଲି ଛକ ନିକଟରୁ ନିଖୋଜ ୨ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲିଲା ତୁଳସୀକ୍ଷେତ୍ର, ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଳୁପାତ୍ର ସାହିରେ ବେଆଇନ୍ ଗୁଟଖା ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ‘ଛତୁ’–ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କଲେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର

https://www.indiatv.in/

ହାଇଦ୍ରାବାଦ – ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ସଂସ୍ଥା ସେଣ୍ଟର ଫର ସେଲ୍ୟୁଲର ଆଣ୍ଡ ମଲିକ୍ୟୁଲର ବାୟୋଲଜି ଅର୍ଥାତ୍‌ ସିସିଏମବି ସହ ମିଶି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ କ୍ଲୋନ୍‌ ଡିଲ୍ସ କରୋନଏଡ ନାମକ ଏକ ହର୍ବଲ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ହିମାଳୟର ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ଔଷଧୀୟ ଛତୁରୁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ସିସିଏମ୍‌ବିର ଅଟଳ ଇନକ୍ୟୁବେଶନ ସେଣ୍ଟରରେ ଏହି ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟରକୁ ସଫଳ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଟ୍ରାଏଲ  କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଔଷଧର ହ୍ୟୁମନ ଟ୍ରାଏଲ ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏମ୍ସ ନାଗପୁର, ଏମ୍ସ ଭୋପଳ ଓ ଏମ୍‌ଜିଏମ ନଭି ମୁମ୍ୱାଇରେ ହେଉଛି । ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ୍‌ ରହିଲା ତ ଡିସେମ୍ୱର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଔଷଧକୁ ସରକାରଙ୍କର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଯିବ ଏବଂ ଏହି ଔଷଧ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତ କି  ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ କଲଚର କରାଯାଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଉପରେ କରୋନଏଡ୍‌ ବହୁତ ପ୍ରଭାବୀ କାମ କରିଛି । ହିମାଳୟର ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାସ୍‌ ଛତୁ  କେବଳ ୨ ମାସ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା  ଆଣ୍ଟି  ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ତତ୍ତ୍ୱ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

ଏହି ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟରକୁ କରିବା ପାଇଁ  ଅଟଳ ଇନକ୍ୟୁବେଶନ ସେଣ୍ଟର  ସହ ମିଶି କାମ କରୁଥିବା ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍‌ କମ୍ପାନୀ କ୍ଲୋନ୍‌ ଡିଲ୍ସର ସିଓଓ ଅତିକ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି କି କରୋନଏଡ୍‌ ରେ ଛତୁ ର କୋର୍ଡିସ୍ପାଇନ୍‌ ଓ ହଳଦୀରୁ କରକ୍ୟୁମିନ୍‌ର ଏକ୍ସଟ୍ରେକ୍ଟ ରହିଛି । ଯାହା କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢିବା ରେ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର