ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ‘ଶ୍ରୀମୟୀ ମା’, ଏ ବର୍ଷର କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇବ । ଏହାର ମୂଳ ଲେଖା ବଙ୍ଗଳା ସାହିତ୍ୟର ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ନବ କୁମାର ବସୁ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଓଡ଼ିଆରେ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି କାନୁନ୍‌ଗୋ । ଏହା ଏକ ଯୁଗ୍ମ ଉପନ୍ୟାସ । ମା’ ସାରଦା ଦେବୀଙ୍କ ଜୀବନ ବୃତ୍ତାନ୍ତ ଓ ଜୀବନ ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ ପାଠକଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି । ମା’ ସାରଦାଙ୍କର ଓଡ଼ିଶା ସହ ଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଥିରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ପୌରୁଷ ପତ୍ରିକାରେ ଧାରାବାହିକ ଭାବେ ଏହାର ଲେଖାମାନ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ପୁସ୍ତକ ରୂପେ ଆମ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରକାଶନୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି ।
୨୦୧୮ ମସିହା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଅନୁବାଦ ସାହିତ୍ୟରେ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ୨୪ଟି ବହିକୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ଚୟନ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ସଭାପତି ଡ. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର କମ୍ବରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ପୁରସ୍କାର ଲାଗି ପୁସ୍ତକସବୁକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଥିଲା । ପୁରସ୍କାର ରାଶି ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଲାଗି ଜୁରୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ଗାୟତ୍ରୀ ସରାଫ୍‌, ପ୍ରଫେସର କାଳିଦାସ ମିଶ୍ର, ଡ. ସଂଗ୍ରାମ ଜେନା ରହିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ତଣ୍ଡ ଗଣିଲେଣି ୬୦୯୨୯ ଜଣ -ନିୟମ ଫାଙ୍କିଥିବା ୧୨୬ ଦୋକାନ ସିଲ୍‌, ଅମାନିଆଙ୍କୁ ସାବାଡ୍‌ କରୁଛି ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌

ବିଧାନସଭା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ – ୧୩୬ ପଜିଟିଭ୍

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଶ୍ୱର୍ରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଜମି ଦେବା ନେଇ ବିବାଦ-ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା, ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌

ଆଦିତ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା- କ୍ରାଇମ୍ ବ୍ରାଂଚରେ ହାଜର ହେଲେ ଏକ୍ସ ଗର୍ଲ ଫ୍ରେଣ୍ଡ କୁହାଯାଉଥିବା ଚିନ୍ମୟୀ

ଏବେ ପାଗ ଶୁଖିଲା – ୨୯,୩୦ରେ ବର୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିବ

ବିଧାନସଭା ବେଳେ ବିକ୍ଷୋଭ ମନା