ବାୟୁସେନାର ୫ ଅଧିକାରୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ନିଜର ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ଭାବି କରିଥିଲେ ଧ୍ବଂସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୮: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନିଜର ୫ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ୨୭ ଫେବୃଆରୀରେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ନିଜର ହିଁ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଫାୟରିଂ କରିବା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସେହି ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ବାଲକୋଟ୍ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

ଏହି ସମୟରେ ଓ୍ବେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଏୟାର କମାଣ୍ଡୋର ମୁଖ୍ୟ ଏୟାର ମାର୍ଶଲ ହରି କୁମାର ଅପରେସନର ନେତୃତ୍ବ ନେଉଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ସେମାନେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ମିସାଇଲ ଭାବି ଫାୟାରିଂ କରି ଧ୍ବଂସ କରିଥିଲେ। ସରକାରୀ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ  ୫ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ଆଗକୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ଜଣେ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍, ଦୁଇଜଣ ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଓ ଦୁଇଜଣ ପ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ୨୭ ଫେବୃଆରୀର ଏହି ଘଟଣା ହେବାପରେ ତୁରନ୍ତ ବାୟୁସେନା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା ଓ ମୃତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆଶ୍ବାସନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଜମ୍ମୁ –କଶ୍ମୀରର ବଡଗାମ ଠାରୁ ୭ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଗାରେଦ ଗାଁରେ ଗତ ଫେବୃଆରୀରେ ଏକ ହେଲିକପ୍ଟର,ଏମଆଇ-୧୭ଭି୬ କ୍ରାସ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ହେଲିକପ୍ଟରଟି ବିଲରେ ଯାଇ ପଡିଥିଲା ଓ ଏଥିରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ସେତେବେଳେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିଲା। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାୟୁସେନାର ୬ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ଶ୍ରୀନଗର ଏୟାରବେସରୁ ଉଡାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସାବଧାନ ! ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଭାରତ – ନିଜର ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବନି ଭାରତୀୟ ସୈନିକ

ବାଲକୋନୀର ପ୍ରେମରୁ ସାତ ଜନମର ସାଥୀ ….ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଏହି ରୋମିଓ-ଜୁଲିଏଟ୍

ଗଙ୍ଗା ନଦୀରୁ ମିଳିଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ମାଛ, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଘାରିଲା ଏହି ଭୟ

ରିୟାଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦୋଷ ଲଦିଲେ ରକୁଲ: କହିଲେ-ମୁଁ କେବେ ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଇନି…

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : କରୋନା ସାଥିରେ ଚାଲିବ ମତଦାନ , ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କରିବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ପରଲୋକରେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ, ଶୋକରେ ବୁଡିଲା ସାରା ଦେଶ