ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କଥା ବିଚାର କରିବାକୁ ‘ସେବି’କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ,୯ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶାର ଅନେକ ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକି ନେଇଥିବା ପାନ୍‌ କାର୍ଡ କ୍ଲବ୍‌ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ‘ସେବି’ ଏବେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଓଡିଶାର ଜମାକାରୀଙ୍କ ଅର୍ଥ କିପରି ଫେରସ୍ତ ହୋଇପାରିବ ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ସେବି) ବିଚାର କରିବାକୁ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀମାନେ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ୍‌ ଦେବାର ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେବି ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ହାଇକୋର୍ଟ ମାର୍କେଟର୍ସ ୱେଲ୍‌ଫେୟାର୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌କୁ ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଆସୋସିଏସନ୍‌ କିମ୍ବା ଏହାର କୌଣସି କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ସି.ଆର. ଦାଶ ନିଜ ଆଦେଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।
ପାନ୍‌ କାର୍ଡ କ୍ଲବ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶା ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଶାଖା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯାଇ ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଜମାରାଶି ନିଆଯାଉଥିଲା । ଓଡିଶାରେ ମାର୍କେଟର୍ସ ୱେଲ୍‌ଫେୟାର ଆସୋସିଏସନ ଜରିଆରେ ଜମାକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥ ପାନ୍‌ କାର୍ଡରେ ଜମା ରଖୁଥିଲେ । ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପାନ୍‌ କାର୍ଡରେ ଜମା ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ ବି ଏଥିରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଛି । କିଛି ଜମାକାରୀଙ୍କ ଜମାରାଶି ଅବଧି ପୂରଣ (ମାଚୁରିଟି) ହୋଇଯିବାରୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଜମା ଅର୍ଥ ଫେରି ଚାହିଁଲେ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ କରାଗଲା ନାହିଁ । ପରେ ସେବିର ଅନୁମତି ନନେଇ ପାନ୍‌ କାର୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଜମା ଅର୍ଥ ନେଉଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏଭଳି ବେଆଇନ ଭାବେ ପାନ୍‌ କାର୍ଡ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଜମା ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବାରୁ ସେବି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସଂସ୍ଥା ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବାଜ୍ୟାପ୍ତି କରାଯିବା ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏପଟେ ଓଡିଶାର ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ଜମା ଅର୍ଥ କିପରି ଫେରସ୍ତ ପାଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ମାର୍କେଟର୍ସ ୱେଲ୍‌ଫେୟାର ଆସୋସିଏସନ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା । ହାଇକୋର୍ଟ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରବୋଧ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଏହି ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କରିବା – ଗିରଫ ହେଲେ ଯୁବକ

କରୋନାରେ ଆଉ ୧୫ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୩୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

୧୦୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ

ବରିଷ୍ଠ ଦଇତା ସେବାୟତ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ଦାସମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

ମହିଳା IICଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା : ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଣିଲେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା

ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ଓଡିଆ ସିନେଷ୍ଟାର ଅରିନ୍ଦମ୍ !