ହିଜାବରେ ବ୍ୟାଲେ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଝିଅ : ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୫।୮ : ଷ୍ଟିଫାନି କର୍ଲୋ ଜଣେ ୧୮ ବର୍ଷୀୟା ଋଷୀୟ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ଅନେକ ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲରୁ ବିତାଡ଼ିତ ହେବା ପରେ କାର୍ଲୋଙ୍କ ମା’ ନିଜର ଏକ ନୃତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏଠାରେ ସେ ନିଜ ଝିଅଙ୍କୁ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖାଇଲେ । ଆଜି ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟିଫାନି କାର୍ଲୋ ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି ।

କାର୍ଲୋଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମା’ବାପା ଇସ୍‌ଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଜାହରା ଲାରିଙ୍କୁ କାର୍ଲୋ ନିଜର ପ୍ରେରଣା ମନେକରନ୍ତି । ଜାହରା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ମହିଳା, ଯିଏକି ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଆଇସ୍‌ ସ୍କେଟିଂ (ବରଫରେ ସ୍କେଟିଂ) କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ସମୟରେ ସେ କେବେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲେ ଯେ ହିଜାବରେ ନୃତ୍ୟ କରି ଦିନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିବେ ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କାର୍ଲୋ କହିଛନ୍ତି ‘ଜାହରା ଯେତେବେଳେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଆଇସ୍‌ ସ୍କେଟିଂ କରୁଛନ୍ତି, ମୁଁ କାହିଁକି ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ନୃତ୍ୟ କରିପାରିବି ନାହିଁ । ବ୍ୟାଲେକୁ ମୁଁ ମୋର ଜୀବନ ବୋଲି ମନେକରେ । ଏହା ବିନା ମୁଁ କିଛି ନୁହେଁ ।’ ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାର୍ଲୋ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମା’ କହନ୍ତି, କାର୍ଲୋ ପିଲାଦିନେ ଯେତେବେଳେ ଠିକ୍‌ରେ ଚାଲିପାରୁନଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ନୃତ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ନୃତ୍ୟ ନିଶା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସର୍ବଦା ହିଜାବ ପିନ୍ଧୁଥିବାରୁ କାର୍ଲୋଙ୍କୁ କୌଣସି ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଗ୍ରହଣ କଲେନାହିଁ । ଶେଷରେ ମା’ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାଲେ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲେ । ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ସିଡ୍‌ନିଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଚିଲଡ୍ରେନ୍‌ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ ‘ୱିଜେଲ୍‌ସ’ର କାର୍ଲୋ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ହେଲେ । ଏଠାରେ ସେ ନୃତ୍ୟକଳା ଶିଖିଲେ ।

ଏକ ବ୍ୟାଲେ କମ୍ପାନି ଓ ଆର୍ଟ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ କାର୍ଲୋ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସବୁ ଧର୍ମ ଓ ସବୁ ବୟସର ଲୋକେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ଶୈଳୀ ଶିଖିପାରିବେ । ଅନ୍ୟ ଝିଅଙ୍କ ଭଳି ହିଜାବ ପିନ୍ଧିଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଲୋ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା ଓ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ରେ କାର୍ଲୋ ହୋତେ ହିଜାବ୍‌ର ନ୍ୟୁ ହେରିଟେଜ୍‌ କଲେକ୍ସନ୍‌ର ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ ।

ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର ଟେରେସ କ୍ଲେମେନ୍ସଙ୍କ ସହିତ ଲେନୋଭୋ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଲୋ ଯେତେବେଳେ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିଲେ, ସ୍ପୋର୍ଟସ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବିଜୋର୍ନ ବୋର୍ଗ ତାଙ୍କ ନୃତ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ତାଙ୍କୁ ସ୍କଲାରସିପ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ଏହା କାର୍ଲୋଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥିଲା । ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କାର୍ଲୋଙ୍କ କାହାଣୀ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ହେବ । ଝିଅମାନେ ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ । ଏହା ହିଁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାର ଉଚିତ ମାର୍ଗ ବୋଲି କାର୍ଲୋ କହନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଗାର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ରୁଚିକାଙ୍କ ସହ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ଆବଦ୍ଧ ହେଲେ ଅଭିନେତା ଶାହିର ଶେଖ

ବିବେକ ଓବରୟେଙ୍କ ସହ ଫିଲ୍ମ କରିବେ ଅରବାଜ୍‌ ଖାନ୍‌ , ସଲଖାନ ଖାନ ଅନୁମତି ଦେବେ ତ ?

କଙ୍ଗନାଙ୍କୁ ‘ଦି ଟଙ୍କାର ମଣିଷ’ କହି ଆକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇ ମେୟର, ତା’ପରେ ପାଲଟା ଜବାବ୍‌ ଦେଲେ ପଙ୍ଗା କୁଇନ୍

ପୁଣି ଅଜା-ଆଈ ହେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର-ହେମା, ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନର ମାଆ ହେଲେ ସାନ ଝିଅ ଅହାନା

ନିଶ୍ୱାସ ମାରିବାକୁ ଜ୍ୟାକିଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ସମୟ, ଦୁଇଟି ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ସୁନ୍ଦରୀ ନାୟିକା

ୟୁଜରଙ୍କୁ ‘ମୋଟା’ କହିଥିଲେ କପିଲ : ଟ୍ରୋଲ ହେବା ପରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏହି କାମ, କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବୁଲୁଛି ସ୍କ୍ରିନ୍‌ସଟ୍‌