PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ହିଜାବରେ ବ୍ୟାଲେ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଝିଅ : ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୫।୮ : ଷ୍ଟିଫାନି କର୍ଲୋ ଜଣେ ୧୮ ବର୍ଷୀୟା ଋଷୀୟ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ଅନେକ ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲରୁ ବିତାଡ଼ିତ ହେବା ପରେ କାର୍ଲୋଙ୍କ ମା’ ନିଜର ଏକ ନୃତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏଠାରେ ସେ ନିଜ ଝିଅଙ୍କୁ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖାଇଲେ । ଆଜି ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟିଫାନି କାର୍ଲୋ ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି ।

କାର୍ଲୋଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମା’ବାପା ଇସ୍‌ଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଜାହରା ଲାରିଙ୍କୁ କାର୍ଲୋ ନିଜର ପ୍ରେରଣା ମନେକରନ୍ତି । ଜାହରା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ମହିଳା, ଯିଏକି ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଆଇସ୍‌ ସ୍କେଟିଂ (ବରଫରେ ସ୍କେଟିଂ) କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ସମୟରେ ସେ କେବେ କଳ୍ପନା କରିନଥିଲେ ଯେ ହିଜାବରେ ନୃତ୍ୟ କରି ଦିନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିବେ ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କାର୍ଲୋ କହିଛନ୍ତି ‘ଜାହରା ଯେତେବେଳେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଆଇସ୍‌ ସ୍କେଟିଂ କରୁଛନ୍ତି, ମୁଁ କାହିଁକି ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ନୃତ୍ୟ କରିପାରିବି ନାହିଁ । ବ୍ୟାଲେକୁ ମୁଁ ମୋର ଜୀବନ ବୋଲି ମନେକରେ । ଏହା ବିନା ମୁଁ କିଛି ନୁହେଁ ।’ ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାର୍ଲୋ ବ୍ୟାଲେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମା’ କହନ୍ତି, କାର୍ଲୋ ପିଲାଦିନେ ଯେତେବେଳେ ଠିକ୍‌ରେ ଚାଲିପାରୁନଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ନୃତ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ନୃତ୍ୟ ନିଶା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସର୍ବଦା ହିଜାବ ପିନ୍ଧୁଥିବାରୁ କାର୍ଲୋଙ୍କୁ କୌଣସି ନୃତ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଗ୍ରହଣ କଲେନାହିଁ । ଶେଷରେ ମା’ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାଲେ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲେ । ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ସିଡ୍‌ନିଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଚିଲଡ୍ରେନ୍‌ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ ‘ୱିଜେଲ୍‌ସ’ର କାର୍ଲୋ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ହେଲେ । ଏଠାରେ ସେ ନୃତ୍ୟକଳା ଶିଖିଲେ ।

ଏକ ବ୍ୟାଲେ କମ୍ପାନି ଓ ଆର୍ଟ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ କାର୍ଲୋ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସବୁ ଧର୍ମ ଓ ସବୁ ବୟସର ଲୋକେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ଶୈଳୀ ଶିଖିପାରିବେ । ଅନ୍ୟ ଝିଅଙ୍କ ଭଳି ହିଜାବ ପିନ୍ଧିଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଲୋ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା ଓ ମଧ୍ୟପୂର୍ବରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ରେ କାର୍ଲୋ ହୋତେ ହିଜାବ୍‌ର ନ୍ୟୁ ହେରିଟେଜ୍‌ କଲେକ୍ସନ୍‌ର ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ ।

ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଡିଜାଇନର ଟେରେସ କ୍ଲେମେନ୍ସଙ୍କ ସହିତ ଲେନୋଭୋ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଲୋ ଯେତେବେଳେ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିଲେ, ସ୍ପୋର୍ଟସ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ବିଜୋର୍ନ ବୋର୍ଗ ତାଙ୍କ ନୃତ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ତାଙ୍କୁ ସ୍କଲାରସିପ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ଏହା କାର୍ଲୋଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥିଲା । ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କାର୍ଲୋଙ୍କ କାହାଣୀ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ହେବ । ଝିଅମାନେ ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ । ଏହା ହିଁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାର ଉଚିତ ମାର୍ଗ ବୋଲି କାର୍ଲୋ କହନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର