ପିଲାଙ୍କ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସବୁ ବେଳେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିଲା ମାନେ ପାଠପଢ଼ିରେ ମନଧ୍ୟାନ ଦେଉ ନଥିବା ବେଳେ ପାଠ ମନ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ମନେ ନ ରହିବାର କାରଣ ଜଣା ପଡୁନଥିବା ବେଳେ ଅଭିଭାବକ ମାନେ  ପିଲାଙ୍କ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥାଆନ୍ତି। ପିଲାମାନେ ପଢ଼ିଥିବା ପାଠକୁ ମନ ରଖିବା ପାଇଁ  ସହ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିପାଇଁ  ଏହି ସବୁ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

ବିରକ୍ତିକର ବିଷୟରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ କେହି ପସନ୍ଦ କରୁନଥିବା ବେଳେ ବହିକୁ ଦେଖିଲେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଡରି ଯାଇଥାଆନ୍ତି। । କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଡରରେ କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୟରେ ପିଲା ପଠାପଢ଼ିବାକୁ ବସିଯାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ,ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ମନ ଲାଗେ ନାହିଁ ପଢ଼ିଥିବା ପାଠ ଶୀଘ୍ର ଭୁଲିଯାଇଥାନ୍ତି ଯାହା  ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ। ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ମନ ରଖିବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ରୋଚକ ଓ ଆକର୍ଷକ କଳାତ୍ମକ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ପାଠ ପଢ଼େଇବାକୁ ହେବ । ଏଥିଯୋଗୁଁସେମାନଙ୍କର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ପାଠ ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ ରହିପାରିବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପିଲାଙ୍କୁ କେଉଁ ଭଳି ଉପାୟରେ ପାଠ ପଢ଼ାଇବେ।

ଭିଜୁଆଲ୍‌ଲାଇଜ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାନ୍ତୁ

 ଭିଜୁଆଲ୍‌ଲାଇଜ୍‌ ବା ମନରେ କଳ୍ପନା ଜାଗ୍ରତ କରି ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏଭଳି ପଢ଼ି ଥିବା ପାଠକୁ ମନ ଭିତରେ ଫଟୋ କିମ୍ବା କିଛି ସଂକେତ ସ୍ଥାପନ କରି ମନ ରଖାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଉପାୟରେ ପାଠ ପଢ଼ା କରିବା ଦ୍ବାରା ପିଲାଟିର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ପାଠ ପଢ଼ିରେ ମନ ଲାଗିରହିଥାଏ।

ପିଲାଙ୍କ ପଢ଼ିବାରେ ଖୋଲା ଛାଡନ୍ତୁ

ପିଲାମାନେ ନିଜେ ଶିକ୍ଷକ ଭୂମିକାରେ ଆସି ଗଣିତ କିମ୍ବା ବିଜ୍ଞାନ ଭଳି କଠିନ ବିଷୟରେ ନିଜେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ ଫଳରେ ପିଲାଟି ଗଣିତରେ ମିଶାଣ ଫେଡାଣ ବିଷୟ ଜାଣି ପାରିବା ସହିତ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ ରହିବା। ଏହା ପିଲାଟିର ପାଠ ଅଧିକ ଦିନ ସ୍ମରଣରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିଥାଏ।

ସୂଚନାକୁ ଛୋଟ- ଛୋଟ ଭାଗରେ ଦିଆଗଲେ ପାଠ ଭଲ ମନ ରହିଥାଏ।ପିଲାଙ୍କୁ କାହାଣୀ କିମ୍ବା ବହିକୁ ଭାଗ ଭାଗ କରି ପଢ଼ିବା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ମନରଖିବାରେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ହେମ୍ ଓ୍ବାର୍କ କରିବା ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ପିଲାଙ୍କ ମନରେ ପାଠର ବିଷୟ ଗୁଡିକ ଭଲ ସ୍ମରଣ ରହିଥାଏ ।

 ରଙ୍ଗକୁ ମାଧ୍ୟମ କରନ୍ତୁ( କଲର କୋର୍ଡ)

ବହିରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ରଙ୍ଗକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତଳେ ଗାର ବା ଚିହ୍ନ (Highlight) କରି ପଢ଼ିଲେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ ରହିବାରେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ।ଆପଣ ୪ଟି ରଙ୍ଗରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଯେମିତି ପାଠ ପଢ଼ା ପ୍ରତି  ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରି ହେବ ଫଳରେ  ପାଠ ଗୁଡିକ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିରେ ଶୀଘ୍ର ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିବ। ଉଦାହାଣ ସ୍ବରୂପ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗକୁ ମହହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାଗାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହା ପିଲାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିକ୍ରି ହେବ କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ରୁବିକ୍‌ କ୍ୟୁବ୍‌

ପାଇଖାନାରେ କଟୁଛି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ

ପୋଷାଜୀବର ବାହାଦୂରୀ-ମୂଷା ବଞ୍ଚାଉଛି ମଣିଷ ଜୀବନ,ପାଇଲା ବୀରତା ପୁରସ୍କାର

ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଲେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜ୍ଞାନ ପୁରସ୍କାର

ଏଠାରେ ସେକ୍ସ ୱାର୍କର ହେବା ପାଇଁ ଅଛି ପ୍ରଥା – ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ କହିଲେ …

ତା’ ଦୁଃଖ ଆଗରେ ଆମର…