୧୪ ବର୍ଷର ଇରଫାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଲେ ଶୌର୍ଯ୍ୟଚକ୍ର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସାହାସୀ ବାଳକର କାହାଣୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୩: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସାହାସିକତା ପାଇଁ ଆଜି ବହୁ ଯବାନଙ୍କ ଓ ଶହୀଦଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଭିତରେ ରହିଛନ୍ତି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଜଣେ ୧୪ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ। ସେ ହେଲେ ଇରଫାନ ରମଜାନ୍। ତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଇଛନ୍ତି ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମାନ। ଇରଫାନ୍ ୨୦୧୭ରେ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ବିଫଳ କରିଥିଲେ।

୧୬-୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ରାଜନୈତିକ କର୍ମୀ ରମଜାନ ଶେଖଙ୍କ ଘରକୁ ଘେରାଉ କରିଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବଡ ପୁଅ ଇରଫାନ୍ କବାଟ ଖୋଲିଥିଲେ, ଦେଖିଥିଲେ ରାଇଫଲ ଓ ଗ୍ରେନେଡ ଧରି ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ଇରଫାନ ନିଜ ପରିବାର ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ଘର ଭିତରକୁ ପଶିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ।

ଇରଫାନଙ୍କ ବାପା ରମାଜନ ଘର ବାହାରକୁ ଆସି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଇରଫାନ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସାମନା କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ରମଜାନ ଶେଖ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଇରଫାନ ହାରି ନଯାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଲଢେଇ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଆହତ କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସେଠାରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉମା ଭାରତୀଙ୍କୁ କରୋନା, ଏବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ

ଏନସିବିର ପ୍ରଶ୍ନରେ ୩ ଥର କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ ଦୀପିକା, ହାତ ଯୋଡି ଅଧିକାରୀ କହିଥିଲେ- ଇମୋସନାଲ କାର୍ଡ ଖେଳନ୍ତୁ ନାହିଁ

ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯଶଓ୍ବନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଭିଟାମିନ୍‌—ଡି କେତେ ଜରୁରୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଉ କେତେ ଦିନ ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବ ଭାରତ- ୟୁଏନ୍‌ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦିଙ୍କ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି

କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍ ପାଇଁ ୮୦ ହଜାର କୋଟି ଅଛି ତ ? ସରକାରଙ୍କୁ ସୀରମ୍‌ ସିଇଓଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ