PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ଆମେରିକା ଆକାଶରେ ଉଡିଲା ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନ ‘ଷ୍ଟ୍ରାଟୋଲଂଚ’

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୪।୪: ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିମାନ ‘ଷ୍ଟ୍ରାଟୋଲଂଚ’ ଗତ ଶନିବାର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ କାର୍ଲିଫର୍ଣିଆରେ ଆକାଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର   ଉଡାଣ ଭରିଛି। ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରାୟ ଦେଢଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଜାଭେ ମରୁଭୂମି ଉପରେ ଏହା ଉଡିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗତକାଲି ଉଡିଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉଡାଜାହାଜ  । ୬ଟି ଇଂଜିନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ବିମାନର ଡେଣାର ଆକାର ହେଉଛି ୩୮୫ ଫୁଟ, ଯାହାକି ଏକ ଫୁଟବଲ ପଡ଼ିଆ ଆକାର ସହ ସମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟର ଲମ୍ବ ୨୩୮ ଫୁଟ, ଓଜନ ୨୨୬ ଟନ୍ରୁ ଅଧିକ । ଏହା ୧୭ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୭୦ ମାଇଲ ଗତିରେ ଯାଇପାରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଦୁଇଟି କକଫିଟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ମାକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ପଲ୍ ଆଲେନଙ୍କ ‘ଷ୍ଟ୍ରାଟୋଲଂଚ ସିଷ୍ଟମ୍ସ’ କଂପାନୀ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଏହି ବିମାନର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଥିଲା । ଏହି ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଉଡନ୍ତା ଲଂଚ ପ୍ୟାଡ୍ ଭାବେ କାମ କରିବ ।

source: https://ifn.news

ବିଶେଷ କରି ପୃଥିବୀର ନିମ୍ନ କକ୍ଷରେ ସାଟେଲାଇଟ୍ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ନାସାର ମହାକାଶ ଗବେଷଣାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହେବ । ସାମରିକ ଓ ଘରୋଇ କଂପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ କାମ କରିବ ଏହି ମେଗା ଜେଟ୍ । ଯଦି ଏହି ଯୋଜନା ସଫଳ ହେବା ତେବେ ଉପଗ୍ରହକୁ କକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଠାଇବାରେ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଜଣାଯିବ। ଏହା ସହ ଉପଗ୍ରହକୁ ଛାଡିବାର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହେବ।