ଜାପାନ୍‌ ଯିବେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀ ରଜନୀ

ରାସୋଳ,୨୬ା୨(ଆପ୍ର): ସପ୍ତମ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ୍‌ ସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ଖଲିବୋରେଇର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ରଜନୀ ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ ସାକୁରା ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜାପାନ ଯିବେ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରି କୌଶଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରଜନୀଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ଆଧୁନିକ ଡାଲି ପେଷଣା ଯନ୍ତ୍ର’ ସାକୁରା ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ନାଲ୍‌କୋ ଡୋକା ହାଟିଂର ବାସିନ୍ଦା ଛୋଟରାୟ ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ଙ୍କ ଝିଅ ରଜନୀ ଖଲିବୋରେଇ ସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ସେଠାରେ ସେ ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଅପ୍ରେଲ୍‌ ୨୧ରୁ ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାପାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରି କୌଶଳ ଏଜେନ୍ସି(ଜେଏସ୍‌ଟି) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ‘ସାକୁରା’ ଜାପାନ-ଏସିଆ ୟୁଥ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ଇନ୍‌ ସାଇନ୍ସ ତଥା ‘ସାକୁରା’ ସାଇନ୍ସ ପ୍ଲାନ୍‌ରେ ସେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ତାଙ୍କ ସହ ସହାୟକ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଭାସ କୁମାର ଘଡ଼େଇ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ ଯାତ୍ରା କରିବେ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ୍‌ ଯିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।


ଗତ ବର୍ଷ ରଜନୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ସେ ମନୋନୀତ ହୋଇ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ମୋଟ୍‌ ୧୪ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଜନୀ ରହିଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇପାରିନଥିଲା । ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪-୧୫ ତାରିଖରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆଇଆଇଟି କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରଜନୀଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଚାରକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇ ଜାପାନ୍‌ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୁରୀକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ -ଅକ୍ଟେବାର ପହିଲାରୁ ଟ୍ରେନ ଗୁଡ଼ିକର ଅତିରିକ୍ତ ରହଣି

ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ବାଲେଶ୍ଵର ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ୍ ଭୋଟ୍

କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସାମ୍ୱାଦିକ ତାରିଣୀ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସର ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଆଇପିଏସ୍‌ ରେଖା ଲୋହାନି

ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅହିରାଜକୁ ମାରିବା ଦୃଶ୍ୟ