PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜାପାନ୍‌ ଯିବେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀ ରଜନୀ

ରାସୋଳ,୨୬ା୨(ଆପ୍ର): ସପ୍ତମ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ୍‌ ସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ଖଲିବୋରେଇର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ରଜନୀ ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ ସାକୁରା ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜାପାନ ଯିବେ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରି କୌଶଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରଜନୀଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ଆଧୁନିକ ଡାଲି ପେଷଣା ଯନ୍ତ୍ର’ ସାକୁରା ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ନାଲ୍‌କୋ ଡୋକା ହାଟିଂର ବାସିନ୍ଦା ଛୋଟରାୟ ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ଙ୍କ ଝିଅ ରଜନୀ ଖଲିବୋରେଇ ସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ସେଠାରେ ସେ ଛାତ୍ରୀନିବାସରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଅପ୍ରେଲ୍‌ ୨୧ରୁ ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାପାନ ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରି କୌଶଳ ଏଜେନ୍ସି(ଜେଏସ୍‌ଟି) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ‘ସାକୁରା’ ଜାପାନ-ଏସିଆ ୟୁଥ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ଇନ୍‌ ସାଇନ୍ସ ତଥା ‘ସାକୁରା’ ସାଇନ୍ସ ପ୍ଲାନ୍‌ରେ ସେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ତାଙ୍କ ସହ ସହାୟକ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଭାସ କୁମାର ଘଡ଼େଇ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ ଯାତ୍ରା କରିବେ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଜାପାନ୍‌ ଯିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।


ଗତ ବର୍ଷ ରଜନୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ସେ ମନୋନୀତ ହୋଇ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ମୋଟ୍‌ ୧୪ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଜନୀ ରହିଥିଲେ । ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇପାରିନଥିଲା । ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪-୧୫ ତାରିଖରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆଇଆଇଟି କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରଜନୀଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଚାରକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇ ଜାପାନ୍‌ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।