PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ୬ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦୋଷୀ, ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ନିଲମ୍ବିତ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୫ା୩(ଆପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଳା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାୟାପଣ୍ଡାଦାର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ଶ୍ରେଣୀ କୋଠରୀରେ ୨୦୧୩ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ ଘଟିଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଜାତୀୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ୬ ବର୍ଷ ବିତିବା ପରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ । ସେତେବେଳେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଉକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ମାନବିକ ଅଧିକାରୀ କମିଶନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରିଛନ୍ତି ।
ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବାୟାପଣ୍ଡାଦାର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ସୁଲୋଚନା ଦେହୁରୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ଛାତ୍ରୀ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହି ପଢ଼ୁଥିଲେ । ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ବିଦ୍ୟାଳୟର ମନିଟର ସହ ହଷ୍ଟେଲର ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିଲେ । ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ମାନର ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ସୁଲୋଚନା ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସ୍କୁଲରେ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିଲୋଚନ ନାଏକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବନ୍ଦ ରଖିବା ସହିତ କେହି ମିଳାମିଶା କରି ନଥିଲେ । ଫଳରେ ସୁଲୋଚନା ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ନିଜ ଓଢ଼ଣୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଘଟଣା ସେହି ସମୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।
ଏଥିନେଇ ସୁବାସ ମହାପାତ୍ର ନାମକ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଜାତୀୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ଏହି ଘଟଣାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ’ଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ସଠିକ ଜବାବ ରଖି ପାରିନଥିବା ବେଳେ ଗୃହ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ତତ୍କାଳୀନ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିଲୋଚନ ନାଏକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟଚାର୍ଜ କରିବା ସହ ହଷ୍ଟେଲ ଅଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶଥାଉକି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ନାଏକ ଏବେ ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ସେବାଶ୍ରମରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।