PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ୬ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦୋଷୀ, ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ନିଲମ୍ବିତ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୫ା୩(ଆପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଳା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାୟାପଣ୍ଡାଦାର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ଶ୍ରେଣୀ କୋଠରୀରେ ୨୦୧୩ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ ଘଟିଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଜାତୀୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ୬ ବର୍ଷ ବିତିବା ପରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ । ସେତେବେଳେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଉକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଳା ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ ମାନବିକ ଅଧିକାରୀ କମିଶନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରିଛନ୍ତି ।
ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବାୟାପଣ୍ଡାଦାର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ସୁଲୋଚନା ଦେହୁରୀ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ଛାତ୍ରୀ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହି ପଢ଼ୁଥିଲେ । ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ବିଦ୍ୟାଳୟର ମନିଟର ସହ ହଷ୍ଟେଲର ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଥିଲେ । ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ମାନର ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ସୁଲୋଚନା ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସ୍କୁଲରେ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିଲୋଚନ ନାଏକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବନ୍ଦ ରଖିବା ସହିତ କେହି ମିଳାମିଶା କରି ନଥିଲେ । ଫଳରେ ସୁଲୋଚନା ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ନିଜ ଓଢ଼ଣୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଘଟଣା ସେହି ସମୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।
ଏଥିନେଇ ସୁବାସ ମହାପାତ୍ର ନାମକ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଜାତୀୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ଏହି ଘଟଣାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ’ଣ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ସଠିକ ଜବାବ ରଖି ପାରିନଥିବା ବେଳେ ଗୃହ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ତତ୍କାଳୀନ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିଲୋଚନ ନାଏକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟଚାର୍ଜ କରିବା ସହ ହଷ୍ଟେଲ ଅଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶଥାଉକି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରୀ ନାଏକ ଏବେ ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ସେବାଶ୍ରମରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।