PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଅବହେଳିତ ମହାପୁରୁଷ: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସହରର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛକରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଖୁନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଛି । ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ବି.ଆର୍‌ ଆମ୍ବେଦକର, ଚାଖୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ଗୋପବନ୍ଧୁ, ମଧୁସୁଦନ ରାଓଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।
ମହାପୁୁରୁଷମାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତର୍ିରେ ଖାଲି ଟିକେ ରଙ୍ଗ ବୋଳି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିପଡେ । କେଉଁ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଗଛ ଉଠିଲାଣି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ରଙ୍ଗ ଛାଡ଼ି ଗଲାଣି । ହେଲେ ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମସି ନଜରରେ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍‌ ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପାଳିତ ହେବ । ହେଲେ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ସେ ଅବହେଳିତ । ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ପୂର୍ବରୁ ଅବେହେଳିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ବି ସମଦଶା । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଧୂଳିରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଛି ସୁଭାଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ବୁଲା ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ମଳ ମୂତ୍ରରେ ପୁରା ପରିବେଶ ଦୂଷିତ । ଇଏ ହେଲା ରାଜଧାନୀର ରସୁଲଗଡ଼ ଛକରେ ଥିବା ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଅବସ୍ଥା ।
ଖାଲି ଯେ ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ତା’ନୁହେଁ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ମୁହଁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଦ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ଖାଲି ସେତିକ ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଥିବା ମିନି ପାର୍କ ଏବେ ପାଲଟିଛି ବାଇକ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ । ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମ୍‌ସିର । କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ହିଁ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର