PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଅବହେଳିତ ମହାପୁରୁଷ: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସହରର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛକରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଖୁନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଛି । ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ବି.ଆର୍‌ ଆମ୍ବେଦକର, ଚାଖୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ଗୋପବନ୍ଧୁ, ମଧୁସୁଦନ ରାଓଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।
ମହାପୁୁରୁଷମାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତର୍ିରେ ଖାଲି ଟିକେ ରଙ୍ଗ ବୋଳି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିପଡେ । କେଉଁ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଗଛ ଉଠିଲାଣି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ରଙ୍ଗ ଛାଡ଼ି ଗଲାଣି । ହେଲେ ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମସି ନଜରରେ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍‌ ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପାଳିତ ହେବ । ହେଲେ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ସେ ଅବହେଳିତ । ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ପୂର୍ବରୁ ଅବେହେଳିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ବି ସମଦଶା । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଧୂଳିରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଛି ସୁଭାଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ବୁଲା ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ମଳ ମୂତ୍ରରେ ପୁରା ପରିବେଶ ଦୂଷିତ । ଇଏ ହେଲା ରାଜଧାନୀର ରସୁଲଗଡ଼ ଛକରେ ଥିବା ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଅବସ୍ଥା ।
ଖାଲି ଯେ ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ତା’ନୁହେଁ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ମୁହଁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଦ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ଖାଲି ସେତିକ ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଥିବା ମିନି ପାର୍କ ଏବେ ପାଲଟିଛି ବାଇକ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ । ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମ୍‌ସିର । କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ହିଁ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।