ଅବହେଳିତ ମହାପୁରୁଷ: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସହରର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛକରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଖୁନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଛି । ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ବି.ଆର୍‌ ଆମ୍ବେଦକର, ଚାଖୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ଗୋପବନ୍ଧୁ, ମଧୁସୁଦନ ରାଓଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।
ମହାପୁୁରୁଷମାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତର୍ିରେ ଖାଲି ଟିକେ ରଙ୍ଗ ବୋଳି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିପଡେ । କେଉଁ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଗଛ ଉଠିଲାଣି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ରଙ୍ଗ ଛାଡ଼ି ଗଲାଣି । ହେଲେ ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମସି ନଜରରେ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍‌ ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପାଳିତ ହେବ । ହେଲେ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ସେ ଅବହେଳିତ । ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ପୂର୍ବରୁ ଅବେହେଳିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ବି ସମଦଶା । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଧୂଳିରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଛି ସୁଭାଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ବୁଲା ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ମଳ ମୂତ୍ରରେ ପୁରା ପରିବେଶ ଦୂଷିତ । ଇଏ ହେଲା ରାଜଧାନୀର ରସୁଲଗଡ଼ ଛକରେ ଥିବା ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଅବସ୍ଥା ।
ଖାଲି ଯେ ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ତା’ନୁହେଁ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ମୁହଁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଦ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ଖାଲି ସେତିକ ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଥିବା ମିନି ପାର୍କ ଏବେ ପାଲଟିଛି ବାଇକ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ । ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମ୍‌ସିର । କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ହିଁ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


​ଅଡ଼ୁଆରେ ସରକାରୀ ଅଫିସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ – କାଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଲେ ଏମିତି, ଆଜି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କହୁଛନ୍ତି ଏମିତି–କାହାକୁ ମାନିବେ ?

ପାରିତ ହେଲା ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଲ୍‌, କରୋନା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଲକ୍ଷେ ଜରିମାନା, ଦୁଇ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କଲେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌: ଡା. ମନୋଜ ସାହୁ

ବାଉଁଶ ଚାଷର ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତାରେ ତିନି ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଛି ୬.୭୭ କୋଟି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ସରିଲା ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା, ଖାଲି ପଡ଼ିବ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍‌…

ନନ୍ଦନକାନନରେ ଦିନକୁ ୨,୫୫୦ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌, ବୟସ୍କ ଓ ଶିଶୁ ନଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ…