PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଅବହେଳିତ ମହାପୁରୁଷ: ଜନ୍ମ ମାଟିରେ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ଉଚିତ୍‌ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସହରର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛକରେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଖୁନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଛି । ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ବି.ଆର୍‌ ଆମ୍ବେଦକର, ଚାଖୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ଗୋପବନ୍ଧୁ, ମଧୁସୁଦନ ରାଓଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ।
ମହାପୁୁରୁଷମାନଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତର୍ିରେ ଖାଲି ଟିକେ ରଙ୍ଗ ବୋଳି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିପଡେ । କେଉଁ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଗଛ ଉଠିଲାଣି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ରଙ୍ଗ ଛାଡ଼ି ଗଲାଣି । ହେଲେ ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମସି ନଜରରେ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍‌ ।
ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପାଳିତ ହେବ । ହେଲେ ସୁବାଷ ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ସେ ଅବହେଳିତ । ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ପୂର୍ବରୁ ଅବେହେଳିତ ହୋଇ ଆସିଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ବି ସମଦଶା । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଧୂଳିରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଛି ସୁଭାଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ବୁଲା ଗାଈଗୋରୁଙ୍କ ମଳ ମୂତ୍ରରେ ପୁରା ପରିବେଶ ଦୂଷିତ । ଇଏ ହେଲା ରାଜଧାନୀର ରସୁଲଗଡ଼ ଛକରେ ଥିବା ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଅବସ୍ଥା ।
ଖାଲି ଯେ ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ତା’ନୁହେଁ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟି ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ମୁହଁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ପାଦ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ଖାଲି ସେତିକ ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଥିବା ମିନି ପାର୍କ ଏବେ ପାଲଟିଛି ବାଇକ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ । ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ବିଏମ୍‌ସିର । କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜୟନ୍ତୀ ଆସିଲେ ହିଁ ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।