PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ ଜେଲର ଓ ଆଡମିସନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଓ୍ବାର୍ଡରଙ୍କ ମାଡ, ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ରାଜପଥରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଡକାୟତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଢ଼ାବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ମାଲିକ, ବେଆଇନ ଅତିକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଢ଼ାବାକୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଜୁଜୁମୁରା ଥାନା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ କିଣା ହୋଇ ନପାରିବାରୁ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ, ଟୋକନ ଥିବା ସତ୍ତ୍ଵେ ଧାନ କିଣିଲାନି ଏସଏଚଜି, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ବନ୍ଧଗାଁ ମଣ୍ଡି ଆଗରେ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଧାନସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂକଳ୍ପ, ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ବାଚସ୍ପତି ଘୋଷଣା, ସଂକଳ୍ପ ଆଗତ ବେଳେ ବିବୃତି ରଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ: ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ରକ୍ତାକ୍ତ କରି ଲୁଟ୍ ଓ ରାହାଜାନୀ ଘଟଣା, ୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାନ୍ଧିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ୨୨ଟି ହସ୍ପିଟାଲ ମନୋନୀତ, ୧୦ଟି ଘରୋଇ ଓ ୧୨ଟି ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦିଆଯିବ ଟିକା, ସୂଚନା ଦେଲେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିପାରନ୍ତି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଘୋଷଣା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଘେରି ମାଛ ଚାଷ ବା କେଜ୍ କଲଚରକୁ ବିରୋଧ, ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବୁଡି ଅଞ୍ଚଳ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ୧୦ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କଲା ପାରଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ୨୫ ଛାତ୍ର କରୋନା ପଜିଟିଭ, ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢା ବାତିଲ, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୨୦ଟି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ଟି ଓ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ଟି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ହେବ, ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||

ମେହନତି ମହିଳା-ଚାଷ କରି ପୋଷୁଛନ୍ତି ପରିବାର

କେନ୍ଦୁଝର: ଯୁଗ ବଦଳୁଛି । ବଦଳୁଛି ଚିନ୍ତାଧାରା । କେବଳ ଚାକିରି କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟ ନୁହେଁ, କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପରାକାଷ୍ଠା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ମହିଳା । ସମ୍ପ୍ରତ୍ତି ସାମୂହିକ ବା ଗୋଷ୍ଠୀଗତ କୃଷି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସଫଳତାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରକଳ୍ପ ମହିଳାଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିଛି ।   ଜ ି ଲ ୍ଲ । ପ୍ରଶାସନ ସହାୟତାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳା ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ୩ଟି ବ୍ଲକ୍‌ ଯଥା ସଦର, ଝୁମ୍ପୁରା ଏବଂ ବାଂଶପାଳର ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଜିଲ୍ଲା ଖଣିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବା ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ । ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ସହାୟତାରେ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ ୪୧ ଟି ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ୬୦୦୦ ମହିଳା ଚାଷ କରି ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିପାରୁଛନ୍ତି । କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ମହିଳା ଚାଷୀଙ୍କୁ ନେଇ ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀରେ ୧୫୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଦସ୍ୟା ରହୁଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମୂହିକ ଭାବେ ପନିପରିବା ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ସଦର ଓ ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ୍‌ର ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ର ଭାଟୁଣିଆ ଗ୍ରାମରେ ଏହି କ୍ରମରେ ପବନସୂତ ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀରେ ୧୦୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟା ରହିଛନ୍ତି ।   ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଳ୍ପ ପରିମାଣର ଜମିରେ ମିଶ୍ରିତ ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଥିଲେ । ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ପରେ ମହିଳାମାନେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ପନି ପରିବା ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ରବି ଋତୁରେ ୮୦ ଟନ୍‌ ଏବଂ ଖରିଫ ଋତୁରେ ୧୫ ଟନ ବାଇଗଣ, ବିଲାତି, କୋବି ଆଦି ପରିବା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନେ ୧୨୦ ଟନ୍‌ ବିଲାତି ଉତ୍ପାଦନ କରି ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି କରିଥିବାବେଳେ ୨୦ ଟନ ବାଇଗଣ ଉତ୍ପାଦନ କରି ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏଠାରେ ୬ଟି ସୋଲାର ଉଠା ଜଳ ସେଚନ ବସାଯାଇଛି । ନରସିଂହପୁର ଗ୍ରାମର ଭରାଳୀପାଟ ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳା ଚାଷୀମାନେ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କଲରା ଏବଂ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଇଗଣ ବିକ୍ରି କରିଥିବାବେଳେ କୁଶପଦା ଗ୍ରାମର ମା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉଜାଲା ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନେ ଝୁଡଙ୍ଗ, କଲରା ଓ ଭେଣ୍ଡୀରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିବା ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୁଡିକର ସମ୍ପାଦକ ମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମୀପଶି ଗ୍ରାମର ମା’ ଗ୍ରାମ ଠାକୁରାଣୀ ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବାଇଗଣ ଓ କଲରା ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବାଇଗଣ ବିକ୍ରି ଜାରି ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଇଗଣ ବିକ୍ରି କଲେଣି ମହିଳାଚାଷୀମାନେ । ମଲଚିଂ ପ୍ରଣାଳୀରେ କଲାରା ଚାଷ କ ର ି ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କଲରା ବିକ୍ରି କରି ସାରିଥିବାବେଳେ ପୁଣିଥରେ କଲରା ଫଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀପଶି ମା’ ଗ୍ରାମ ଠାକୁରାଣୀ ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ସମ୍ପାଦିକା ବାସନ୍ତୀ ମୁଣ୍ଡା । ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସଭାନେତ୍ରୀ, ଜଣେ ସମ୍ପାଦକ ଏବଂ ଜଣେ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହୁଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଯୁଗ୍ମ ଖାତା ଖୋଲଲା ଯାଉଥିବାବେଳେ ଚାଷ ଜମିର ପରିମାଣ ଅନୁସାରେ ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଉତ୍ପାଦିକା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା କରାଯାଉଛି । ବାଡ ବୁଜିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜଳ ସେଚନ, ପକ୍କାଘର, ଶୀତଳୀକରଣ ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି । ଆଗକୁ ସୋଲାର ଜଳ ସେଚନ, ଚାରା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ମଲଚିଂ ଆଦିରେ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଏପିସି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ସୀତାକାନ୍ତ ପାତ୍ର । ଚାଷ ପାଇଁ ଆଇଟିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ମଞ୍ଜି ଓ ଜୈବିକ ସାର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମହିଳାଙ୍କ ରୋଜଗାର ବଢୁଥିବାବେଳେ ଚାଷର ପରିସର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ଫଳରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକାରେ ଉନ୍ନତି ଘଟୁଥିବାବେଳେ ବାହାର ଜିଲ୍ଲାକୁ କାମ ଖୋଜିବାକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁ ନାହିଁ ।