PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୁଣୁପୁର: କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଥାନା ଏଏସଆଇ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଚିଠିର ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ଗଜପତି, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଗଜପତି ଦେଲେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ାରେ ହଳଦୀ ଗାଁରେ ପୁଣି ବାଘ ଆତଙ୍କ , କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହେଲା ବାଘ ବସିଥିବା ଫଟୋ , ଲୋକେ ଭୟଭୀତ, ଗାଁରେ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ, ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଲାଗି ରହିଛି ବାଘ ଆତଙ୍କ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା ବିଜେପି , ୫୭ଟି ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ , ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ମମତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବେ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ସୋନପୁର: ସୁବୁଳିଆ ଗାଁରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଟପିଲା ତାତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୧୬ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ବାସୁଦେବପୁର : ତାରିଣୀ ଛକ ସ୍ଥିତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ରେ ଅଘଟଣ , କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟାୟାର ଫାସି ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ମେକାନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ଚିନ୍ତା , ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ, ଏନେଇ ଟେଷ୍ଟିଂ ଟ୍ରାକିଂ ଓ ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ପାଟଣାଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ୨୫ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ : ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼: ଟିଟିଲାଗଡରେ ଉତ୍କଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା, ସିରଭଟା ପଡାରେ ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପୁଣି ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ, ଜଗମୋହନରେ ବାନ୍ତି କଲେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଅଶୋକ ନିବାସରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ସି.ଆର୍ ଦାସଙ୍କ ସମୀଖ୍ୟା ବୈଠକ, ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ବିଚାରପତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଦାବିରେ କେନ୍ଦୁଝରରେ ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ମର୍ଡର, ସିଆର୍‌ପିଏପ୍ ଛକ ନିକଟରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର: ଭଡ଼ା ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ପୋଲିସ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ଜିଲ୍ଲା ସେସନ ଜଜ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହାଇକୋର୍ଟ ଡ଼. ଏସ ମୁରଲୀଧର
  • ||

ମାଡାଗାସ୍କରରେ ମିଳିଲା ଏମିତି ଏକ ପ୍ରଜାତିର ସାପ: ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ହୋଇଯାଉଛି ଅଦୃଶ୍ୟ

ମାଡାଗାସ୍କାର,୧୮/୨: ମାଡାଗାସ୍କରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସାପର ଆଉ ଏକ ପ୍ରଜାତି ’କ୍ୟାଟ୍ ଆଇସ୍ ସ୍ନେକ୍’। ଏହାର ନୂଆ ନାମ ଘୋଷ୍ଟ ସ୍ନେକ୍ ରଖାଯାଇଛି। ସାପର ରଙ୍ଗ ମାଟିଆ।  ସାପକୁ ଉତ୍ତର ମାଡାଗାସ୍କାରର ଅଂକାରା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକାର ସାପ ଦେହରେ ଧାର ଧାର ହୋଇ ଗାର ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ପ୍ରକାର ସାପ ସନ୍ଧ୍ୟା ଓ ରାତିରେ ବହୁତ ଚଞ୍ଚଳ ରହିଥାଏ। ମାତ୍ର ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ଏହା ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଉଛି।

ଆମେରିକାର ବ୍ଲସିନିୟା ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ଅଫ ନେଚୁରାଲ ସାଇନ୍ସର ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି, ମାଡାଗାସ୍କରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସବୁ ସାପ ମାଟିଆ କି ଧାରୁଆ ହୋଇନଥାନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏଭଳି ସାପ ଉପରେ ବିସ୍ତୁତ ଭାବେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ୍ୟାଟ୍ ଆଇସ୍ ସ୍ନେକର ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ‘ଫୁଚସୀ’ ସାପର ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ପରେ ଦୁଇ ସାପଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସାପଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଜଣା ପଡ଼ିଛି କି, ’କ୍ୟାଟ୍ ଆଇସ୍ ସ୍ନେକ୍’ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର। ଏହା ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ପ୍ରଜାତିର ସାପଙ୍କ ସହିତ ମେଳ ଖାଉନି।