PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମପୁର ପୁଲିସକୁ ମିଳିଲା ବଡ ସଫଳତା- ୬୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୫ ଗିରଫ, ଦୁଇଟି କାର୍ ଜବତ
  • ||
  • ଯୁବନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ର ବିଜେଡିରୁ ନିଲମ୍ବିତ – ଦଳ ବିରୋଧରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଓ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଆଚରଣର ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ନାବାଳିକା ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଉଦ୍ଧାର: ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସୂଚନା

ସମ୍ବଲପୁର,୭ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଲାଠିକଟା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକା ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସବୁ ଦୁଆରୁ ପିତା ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । ହେଲେ ଶେଷରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା କମିସନ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବାର ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାକୁ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଉକ୍ତ ନାବାଳିକା ଯୌନ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା କମିଶନ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପରୋକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନକୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଲାଠିକଟା ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀ ସଂପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ୧୪ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାକୁ ତାର ଭିଣୋଇ ଚନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡଳ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ରାଜସ୍ଥାନର କିଶନ ଅଗ୍ରୱାଲ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଖରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା । ଚାକିରି ଆଶାରେ ଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ନାବାଳିକା ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ହିଁ ଯୌନ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ମଝିରେ ମଝିରେ ସୁଯୋଗ ଦେଖି ନିଜ ପିତାଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରୁଥିଲେ ।
ଏନେଇ ଥାନାରେ ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାର ବାପା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ନିରବ ବସିଗଲା । ନାବାଳିକାର ବାପା ୨ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଝିଅର ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନର ସବୁ ଦୂଆରେ ନେହୁରା ହୋଇ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରିକି ପଡ଼ୋଶୀ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆସି ବି କାଳେ କୌଣସି ସହଯୋଗ ମିଳିବ ବୋଲି ଗୁହାରୀ କରିଥିଲେ । ତଥାପି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିଲା । ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ନାବାଳିକାର ବାପା କୌଣସିମତେ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ଼ କରି ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଯାଇ ଦିଲ୍ଲୀ ମହିଳା କମିଶନଙ୍କ ଆଗରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।
ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପାଇବା ପରେ କମିସନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲ ନିଜେ ତାଙ୍କ ପରିସୀମା ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ହେବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଆଜି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଉକ୍ତ ନାବାଳିକାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାଛଡ଼ା ସେଠାରେ କଏଦ୍‌ ଥିବା ଆଉ କିଛି ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଲାଠିକଟାର ଏହି ନାବାଳିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏନେଇ ସ୍ୱାତୀ ଟ୍ୱିଟର୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନକୁ ତୀବ୍ର ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହିଁ କମିସନଙ୍କ ଏରିଆ ବାହାରେ ଥିବା ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିଲା ତା’ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ଧରି କାହିଁକି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନଥିଲା ବୋଲି ସ୍ୱାତୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରି ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ସେପଟେ, ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଉରକେଲା ପୁଲିସ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେବଳ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ, ବରଂ ମାମଲାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଚପାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଫାଇଲ୍‌ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।