PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତକୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ୭୩ କେଜି ବର୍ଗରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଲେ ଭାରତର ସୁନା ଝିଅ ପ୍ରିୟା ମଲ୍ଲିକ
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଶବ୍ଦଠୁ ୩ ଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ସୁପର୍‌ସୋନିକ୍‌ ଜେଟ୍‌ : ବଦଳାଇଦେବ ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣର ତରିକା

ଏରୋସ୍ପେସ୍‌ କମ୍ପାନି ଭର୍ଜିନ୍‌ ଗାଲାକ୍‌ଟିକ୍‌ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ସୁପରସୋନିକ୍‌ ଜେଟ୍‌ର ଡିଜାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ଜେଟ୍‌ ଆମ ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣର ତରିକା ବଦଳାଇ ଦେବ । ଏହି ସୂକ୍ଷ୍ମ ତଥା ହାଲୁକା ବିମାନ ୧୯ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ଉଡ଼ାଣ ଭରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ମାକ୍‌-୩ ବେଗରେ ଏହା ଯାତ୍ରା କରିବ । ଅର୍ଥାତ ଶବ୍ଦର ବେଗଠାରୁ ଏହାର ବେଗ ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ରହିବ । ବିମାନର ତିନିକୋଣିଆ ‘ଡେଲ୍‌ଟା ପଙ୍ଖ’ ରହିବ । ୬୦ ହଜାର ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତାରେ ଏହା ଉଡ଼ିବ । ପାରମ୍ପରିକ କମର୍ସିଆଲ ବିମାନଠାରୁ ଏହା ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡ଼ିବ । ଏହି ଉଚ୍ଚ ବେଗଯୁକ୍ତ କମର୍ସିଆଲ ବିମାନର ଡିଜାଇନ୍‌ ଓ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ପ୍ରପଲସନ୍‌ ଟୋକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଭର୍ଜିନ୍‌ ଗାଲାକ୍‌ଟିକ୍‌ ଏବେ ରୋଲ୍‌ସ-ରୟସ୍‌ ସହିତ ସହବନ୍ଧିତ ହୋଇଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ନାସାର ସହଭାଗିତାରେ ଭର୍ଜିନ୍‌ ଗାଲାକ୍‌ଟିକ୍‌ ପ୍ରଥମେ ଏହି ସୁପର୍‌ସୋନିକ୍‌ ଜେଟ୍‌ର ବିକାଶ ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ଏହି ସହଭାଗିତା ଜରିଆରେ କ୍ରାଫ୍ଟ (ଶିଳ୍ପ) ଡିଜାଇନ୍‌ ମିସନ୍‌ର ଅବଧାରଣା ସମୀକ୍ଷା ପାସ୍‌ କରିଥିଲା । ଉକ୍ତ ମିସନ୍‌ର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏହା ପୂରଣ କରିପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ସମୟର ବେଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହ ରୋଲ୍‌ସ-ରୟସ୍‌ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଭର୍ଜିନ୍‌ ଗାଲାକ୍‌ଟିକ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ପେସ୍‌ ଅଫିସର ଜର୍ଜ ହ୍ୱାଇଟ୍‌ସାଇଡ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ମିସନ୍‌ ଅବଧାରଣା ସମୀକ୍ଷାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଖୁବ୍‌ ଉତ୍ସାହିତ । ଉଚ୍ଚ ବେଗଯୁକ୍ତ ଏହି ବିମାନର ପ୍ରାଥମିକ ଡିଜାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛୁ । ଏହା ଜରିଆରେ ଆମେ ଉତ୍ତମ ଗ୍ରାହକ ଅନୁଭବ ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଭ୍ରମଣର କଳ୍ପନା କରୁଛୁ । ଏହି ବିମାନ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଖୁବ୍‌ ଭଲ ପ୍ରଗତି ହୋଇଛି ।

ଉଚ୍ଚ ବେଗଯୁକ୍ତ ନୂଆ ବିମାନ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ବେଶ ଆଗଭର । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥିରେ କ୍ୟାବିନ୍‌ ରହିଛି । ସେଥିରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ କିମ୍ବା ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସିଟ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ।’ ବିମାନ ଡିଜାଇନ୍‌ର ଆଗାମୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ କମ୍ପାନି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ବିମାନର ଥର୍ମାଲ ପ୍ରବନ୍ଧନ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ, କୋଳାହଳ, ଗ୍ୟାସ୍‌ ନିର୍ଗମନ ଏବଂ ଅର୍ଥ ସମ୍ପର୍କିତ ଦିଗରେ କମ୍ପାନି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଭ୍ରମଣର ମୂଲ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର