PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମିଳିଲା ଆଇପିଏସ୍‌ ମାନ୍ୟତା : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ରାୟ

source:www.indiatoday.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): କଥାରେ ଅଛି ବିଳମ୍ବିତ ନ୍ୟାୟ ବିଡ଼ମ୍ବିତ ନ୍ୟାୟ । ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଓ ବିଚାର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏହାକୁ ଅନେକ ଅଙ୍ଗେ ଅଙ୍ଗେ ନିଭାଇଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଏକ ଘଟଣା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଜଣେ ପୁଲିସ ଅଫିସରଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଆଇପିଏସ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି ।
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଦିବଙ୍ଗତ ଡିଏସପି ଚୁନ୍ନିଲାଲ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭାରତୀୟ ପୁଲିସ ସେବା(ଆଇପିଏସ) ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଗତ ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲା ବିଭିନ୍ନ ଅଦାଲତରେ ଗଡ଼ିବା ପରେ ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ୧୯୭୭ ମସିହାରୁ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ସହିତ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ତାଙ୍କର ଦରମା, ବାର୍ଷିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି, ପେନସନ ଏବଂ ଅବସରକାଳୀନ ପ୍ରାପ୍ୟ ବାବଦ ଅର୍ଥକୁ ଆସନ୍ତା ୪ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଉଭୟ ଶର୍ମା ଏବଂ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଅଯଥା ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହଇରାଣ କରୁଥିବାରୁ ଅଦାଲତ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ୟୁପିଏସସି ଉପରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବି ଦେଇଛନ୍ତି । ତା’ଛଡ଼ା ୟୁପିଏସସି ସ୍ୱର୍ଗତ ଶର୍ମାଙ୍କର ୧୯୭୧ରୁ ୧୯୭୭ ମଧ୍ୟରେ ଆପ୍ରାଇଜାଲ ରେକର୍ଡ ହଜିଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିବାରୁ ଅଦାଲତ ୪୫ ବର୍ଷ ତଳର ଏହି ରେକର୍ଡ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଶର୍ମା ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଆଇପିଏସ ଭାବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ୧୯୮୧ ଡିସେମ୍ବରରେ ଏକ ସିଲେକ୍ସନ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଶର୍ମା ଆଇପିଏସ ଭାବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ସହିତ ତାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠତା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ୟୁପିଏସସି ଏହାକୁ ବି ବିଚାରକୁ ନେଇନଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟରେ ଶର୍ମା ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅଦାଲତର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟ ଶର୍ମାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ । ଅଦାଲତ ୟୁପିଏସସିକୁ ତାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠତା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ମାତ୍ର ୟୁପିଏସସି କହିଥିଲା କି ଶର୍ମାଙ୍କର ୧୯୭୧ରୁ ୭୭ ଭିତରେ ଏସିଆର ମିଳୁନାହିଁ । ଏହାପରେ ବି ହାଇକୋର୍ଟ ପୁଣି ଥରେ ଶର୍ମାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଲେ । ୟୁପିଏସସି ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା । ସେବେ ଠାରୁ ଏହି ମାମଲା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିଲା । ଶର୍ମାଙ୍କୁ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ପୁଲିସ ମେଡାଲ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଇବର୍ଷ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହି ମାମଲା ଲଢ଼ୁଥିଲେ ବି ସେ ନିଜ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟାୟ ପାଇପାରିନଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର