PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀ; ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏବେ ଚେଇଁଲେ

ୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬ ।୪(ଏଜେନ୍ସି): ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଆପତ୍ତିଜନକ କିମ୍ବା ଉତ୍ତେଜକ ବୟାନବାଜି କରି ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ରାଜନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ (ଇସି)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ଦୃଢ଼ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାରେ ଆଉ କୌଣସି ଆଦେଶର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଓ ବିଚାରପତି ସଞ୍ଜୀବ ଖାନ୍ନାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମିଶନ ଏବେ ଚେଇଁ ଉଠିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇ ରାଜନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେ । କମିଶନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶକ୍ତି ମିଳିଗଲା । ଗତକାଲି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଉତ୍ତେଜକ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଓ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କମିଶନ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବାରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କମିଶନ ଦନ୍ତହୀନ ଓ କ୍ଷମତାହୀନ ହୋଇପଡିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହାର କ୍ଷମତା ପରିସର କ’ଣ ସେହି ବିଷୟରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି କହିଥିଲେ । ତେବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କ ଏଭଳି ମତାମତ ପରେ କମିଶନ ଉଭୟ ଯୋଗୀ ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯୋଗୀଙ୍କୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଚାର ବ୍ୟାନ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କୁ କଡା ତାଗିଦ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ପାଇଁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନେତା ଆଜମ ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଚାର ବ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କମିଶନଙ୍କ ଓକିଲ ସି.ଏ. ସୁନ୍ଦରମ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇସି କେବଳ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବେ ଓ ତାହାର ଜବାବ ମାଗିପାରିବେ । ଏଥିସହ କମିଶନ କେବଳ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରିପାରିବେ ଓ ଅତିବେଶୀରେ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ରୁଜୁ କରିବାକୁ ପୁଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସ୍ୱୀକୃତି ରଦ୍ଦ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ଉପରେ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । କହିଥିଲେ ଆପଣଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତେଜକ ଭାଷଣ ମାମଲାରେ କମିଶନଙ୍କ କୌଣସି କ୍ଷମତା ନାହିଁ ଓ କମିଶନ ଦନ୍ତହୀନ ଅଟନ୍ତି । ଏଥିସହିତ କୋର୍ଟ କମିଶନଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କୁ ଆଜିର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ସହିତ କମିଶନଙ୍କ କ୍ଷମତା କ’ଣ ତାହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ହରପ୍ରିତ୍‌ ମନସୁଖାନୀ ନାମକ ସାର୍‌ଜାହରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ (ଏନ୍‌ଆରଆଇ) ଯୋଗ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଜାତି ଓ ଧର୍ମ ନାମରେ ଯେଉଁ ନେତାମାନେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନବାଜି ଦେଉଛନ୍ତି ସେହି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି କମିଶନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର