PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

୨୦୨୦ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ କ୍ରୀଡ଼ାସୂଚୀ ଘୋଷିତ, ଲିଗ୍‌ରେ ଭେଟିବେନି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ,୨୯ା୧(ଏଜେନ୍ସିା): ୨୦୨୦ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଆଇସିସି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର କ୍ରୀଡ଼ାସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି । ଏଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବ । କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱମପ୍‌ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଫେବୃଆରୀ ୨୧ରୁ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୮ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ । ସେହିପରି ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୧୮ ତାରିଖରୁ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନଭେମ୍ବର ମାସ ୧୫ତାରିଖରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଏଥର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଦୁଇ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ ଲିଗ୍‌ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଭେଟିବେ ନାହିଁ । ଉଭୟ ଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି
ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମୁକାବିଲାରୁ ପୁରୁଷ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ୮ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଯୋଗ୍ୟତା ରାଉଣ୍ଡ ଖେଳାଯିବ । ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୧୮ ତାରିଖରୁ ଯୋଗ୍ୟତା ରାଉଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୩ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ । ଏଥିରୁ ୪ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରୁପ୍‌(ସୁପର-୧୨)କୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ । ୨୪ତାରିଖରୁ ମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲିଗ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।
ମାନ୍ୟତା ତାଲିକା ଆଧାରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୮ଟି ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ର’କୁ ସିଧା ସଳଖ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମୁକାବିଲା ପରେ ଅନ୍ୟ ୪ ଦଳ ଏମାନଙ୍କ ସହ ସୁପର-୧୨ ରାଉଣ୍ଡରେ ଯୋଗ ଦେବେ । ଗ୍ରୁପ୍‌-୧ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପାକିସ୍ତାନ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗ୍ରୁପ୍‌-୨ରେ ରହିଛନ୍ତି ଭାରତ, ଇଂଲଣ୍ଡ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ।
ଲିଗ୍‌ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଦୁଇ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଏଥର ଲିଗ୍‌ ରାଉ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟୁ ନାହାନ୍ତି । ୨୦୧୧ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକର ଲିଗ୍‌ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହୋଇ ଆସିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳ ଲିଗ୍‌ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବେ । ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମାନ୍ୟତା ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ଦଳ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଲିଗ୍‌ ରାଉଣ୍ଡରେ ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟୁ ନାହାନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଫଳରେ ଉଭୟ ଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ।
ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାର ନବମ ଓ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ବାଂଲାଦେଶ ସିଧା ସଳଖ ବିଶ୍ୱକପ୍‌କୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି । ଉଭୟ ଦଳ ଅନ୍ୟ ୬ଟି ଦଳ ସହ ଯୋଗ୍ୟତା ରାଉଣ୍ଡ ଖେଳିବେ ।
ସୁପର-୧୨ ରାଉଣ୍ଡ୍‌ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୨୪ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଦିବସରେ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବେ । ସିଡନୀ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପର୍ଥରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ୨୫ତାରିଖରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଦଳ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ଭେଟିବ ।
ସିଡନୀ ଓ ଆଡିଲେଡ୍‌ ଉଭୟ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବ । ନଭେମ୍ବର ମାସ ୧୧ ଓ ୧୨ ତାରିଖରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଦ୍ୱୟ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ୧୫ ତାରିଖରେ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଫାଇନାଲ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବ ।
ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ: ମହିଳା ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମୁକାବିଲାରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଭାରତ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବେ । ସିଡ୍‌ନୀ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ୧୦ଟି ଦଳ ଭାଗ ନେବେ । ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ମୋଟ୍‌ ୨୩ଟି ଖେଳାଯିବ । ମେଲ୍‌ବୋର୍ଣ୍ଣ କ୍ରକେଟ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବ । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବରେ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ ।
ମହିଳା ବର୍ଗରେ ୧୦ଟି ଦଳକୁ ୨ଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ଭାଗ କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ୫ଟି ଲେଖାଏଁ ଦଳ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ୍‌-ଏ ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ଗୋଟିଏ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗ୍ରୁପ୍‌ ବି’ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳକୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆ ଯାଇଛି । ଉଭୟ ବର୍ଗର ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୮ଟି ସହରରୁ ୧୩ଟି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର