PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଖଣିରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ରାତାରାତି ପାଲଟିଲେ କୋଟିପତି, ୨ ମାସରେ ପାଇଲେ ତୃତୀୟ ଦୁର୍ଲଭ ରତ୍ନ ପଥର

https://zeenews.india.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୮: ଦିନେ ନା ଦିନେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଥାଏ । ଯିଏ ଆଜି ରଙ୍କ ସିଏ କାଲି ରାଜା ବି ହୋଇପାରେ । ତାଞ୍ଜାନିଆର ଏମିତି ଏକ ସତ ଘଟଣା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଲାଗିବେ । କରୋନା ସଙ୍କଟମୟ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଶୁଭ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା । ୨୪ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ରେ ତାଞ୍ଜାନିଆର ଖଣିରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ Saniniu Laizerଙ୍କୁ ୨ଟି ଏମିତି ଦୁର୍ଲଭ ରତ୍ନ ପଥର ମିଳିଲା ଯାହା ପରେ ସେ ରାତାରାତି କୋଟିପତି ପାଲଟିଗଲେ ।

Saniniu Laizer ଙ୍କୁ ୨ଟି ରତ୍ନ ପଥର ମିଳିଥିଲା ଯାହାର ଓଜନ ୯.୨୭ କିଲୋ ଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ଓଜନ ୫.୧୦୩ କିଲୋ । ୨ଟି ଯାକ ପଥର ବହୁତ ବାଇଗଣୀ ଓ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଥିଲା ଏବଂ ମାଇନର ମ୍ୟାନଙ୍କୁ ତାଞ୍ଜାନିଆର ଉତ୍ତରରେ ସ୍ଥିତ ଏକ ଖଣିରୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ୨ଟି ପଥର ବଦଳରେ ସେଠାକାର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୭.୭୪ ବିଲିୟମ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୨୫ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ୨ ରତ୍ନ ପଥରକୁ ତାଞ୍ଜାନିଆର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖାଯାଇଛି ।

୨ଟି ରତ୍ନ ପଥର ମିଳିଥିବା ଘଟଣାକୁ ୨ ମାସ ବି ବିତିନଥିଲା ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାଗ୍ୟବାନ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ଆଉଗୋଟେ ତୃତୀୟ ରତ୍ନ ପଥର ପାଇଛନତି । ଏହାର ଓଜନ ୬.୩ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଏହି ଖଣିରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିତ ତୃତୀୟ ବଡ ପଥର ଖୋଜିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବ ୨ଟି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ । ଅର୍ଥାତ୍ ପୁଣି ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ତାଞ୍ଜାନାଇଟ୍ ରତ୍ନ କେବଳ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଉତ୍ତରରେ ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ପଥର ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଲଭ ରତ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଭୂବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହା ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷରେ ଗାଏବ ହୋଇପାରେ ।