PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲରୁ ନାନୋକୁ ଅଲ୍‌ବିଦା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪ା୧(ଏଜେନ୍ସି):ବାଇକ୍‌ ଚଳାଉଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ କାର ଚଢ଼ିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବଜାରକୁ ଆସିଥିଲା ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କିଆ କାର୍‌ ଟାଟା ନାନୋ । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଏହି ଗାଡି ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାଠାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇନେଲେ ଭାରତୀୟ । ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ମାନସପୂତ୍ର ‘ନାନୋ’ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଅଲ୍‌ବିଦା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ । ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲରୁ ନାନୋର ବିକ୍ରି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପକାଇବ କମ୍ପାନି । ଏଭଳି ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି କମ୍ପାନିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ।
ଏହି କାର କମ୍ପାନିର ଆଶାକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବା ବଦଳରେ ଏହାର ବିକ୍ରି ଏବଂ ଉôପାଦନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି କମ୍ପାନି ।
ନାନୋରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି କୌଣସି ଯୋଜନା ରଖିନାହିଁ । ଏହାକୁ ବିଏସ୍‌-୬କୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ପାସେଞ୍ଜର ଭେଇକିଲ୍‌ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌ ସଭାପତି ମୟାଙ୍କ ପାରିକ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁଜରାଟର ସନନ୍ଦରେ ଥିବା ଆମର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ନାନୋର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । ଜାନୁୟାରୀରେ ନୂଆ ନିରାପତ୍ତା ମାନଦଣ୍ଡ ଆସିଛି । ଏପ୍ରିଲରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ କିଛି ନୂଆ ମାନଦଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ବିଏସ୍‌-୬ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାନଦଣ୍ଡକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ସମସ୍ତ କାର୍‌ ବିଏସ୍‌-୬ରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ । ଏହା ପରଠାରୁ ବିଏସ୍‌-୬ ଯାନ ହିଁ ବିକ୍ରି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆମର ସମସ୍ତ ଯାନକୁ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ୍‌ କରିବୁ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ନାନୋ ରହିଥିବା ପାରିକ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।
ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ମାନସ ସନ୍ତାନ ନାନୋ ଏକ ମହତ୍‌ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବଜାରକୁ ଆସିଥିଲା । ଦୁଇଚକିଆ ଚଲାଉଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାରେ କାର ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ବଜାରକୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଦୃତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ।
୨୦୦୯ରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମୂଲ୍ୟ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାରେ ଏହା ବଜାରକୁ ଆସିଥିଲା । ପାରିକ୍‌ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାନୋ ସହିତ ଆହୁରି କେତେକ ମଡେଲ ମଧ୍ୟ ବଜାରରୁ ହଟିଯିବ । ଏଗୁଡିକୁ ବିଏସ୍‌-୬କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଚାହୁଁ ନ ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।
୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ବିଏସ୍‌-୬ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯାନର ପଞ୍ଜୀକରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପାରିକ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଅଟୋ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ । ଗତ ୩୬ ମାସରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ-ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ୪.୪% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ କମ୍ପାନି ୨୨.୪% ଅଭିବୃଦ୍ଧି କରିଛି । କାର ବଜାରରେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୦% ଚାହିଦା ପୂରଣ କରୁଛି । ୨୦୨୧-୨୨ ସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକର ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇ ଏହାକୁ ୯୦%ରେ ପହଞ୍ଚାଇବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ପାରିକ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର