PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଖାଲି ପେଟରେ ଚା’ ପିଉଛନ୍ତି କି ? ଆପଣ ବି ଭୋଗି ପାରନ୍ତି ଏପରି ସମସ୍ୟା

Relaxed Couple in Bed, hotel room

ଭୁବନେଶ୍ବର,୭/୨: ଚା’। ଏହାର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ହିଁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଟିରୁ ଲାଳ ବାହାରି ଆସେ। ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଚା’ କପ୍ ଟିଏ ନ ଦେଲେ ସକାଳର ସେଜରୁ ସେମାନେ ଉଠିବେ ନାହିଁ। ଯେମିତି ଚା’ ବିନା ଦିନଟି ଅଧୁରା। ମାତ୍ର ଆପଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଖାଲି ପେଟ ଅର୍ଥାତ୍ ସେଜରୁ ଉଠି ଚା’ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେତେ ପରିମାଣରେ ଖରାପ ହୁଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଳି ପେଟରେ ଚା’ ପିଇଲେ କ’ଣ ସବୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼େ,

୧. ପୁରୁଷମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା’ ସେବନ କଲେ ପୁରସ୍ଥଗ୍ରନ୍ଥି କ୍ୟାନସରର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଚା’ରେ ରହିଥିବା ହାନିକାରକ ତତ୍ତ୍ବ ପେଟରେ ଏସିଡ୍ ତିଆରି କରେ। ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଅଲସର ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ଭଳି ବେମାର ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କେବେ ବି ଖାଲି ପେଟରେ ଚା’ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Attractive woman sitting on bed in the morning, drinking tea, reading book, curly hair, casual style, blue jeans, white sweater, feeling comfortable at home, having rest, smiling

୨. ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ  କ୍ଷୀର ଚା’ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଥକ୍କାପଣର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ। ଚା’ ରେ କ୍ଷୀର ମିଶାଇଲେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଟ୍ସ ର ପ୍ରଭାବ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ବି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଥକି ଯାଇଥାନ୍ତି।

୩.  ଖାଲି ପେଟରେ ଚା’ ସେବନ କରିଲେ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ଅନ୍ର ପୋଷକ ପଦାର୍ଥର ଅବଶୋଷଣ ଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ। ଯାହଦ୍ବାରା ଶରୀର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭାବେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

୪. ଖାଳି ପେଟରେ ଚା’ ପିଇଲେ ମୋଟାପଣର ସମସ୍ୟା ବି ଦେଖାଦେଇଥାଏ। କାରଣ ଚା’ରେ ପଡ଼ୁଥିବା ଚିନି ମୋଟାପଣର କାରଣ ଅଟେ। ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ିପାରେ।