ଦେଶର ସବୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଉଭାନ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍ – ଏବେ ‘କୁଲହଡ’ରେ ଚା’ ପିଇବେ ଯାତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ –  ଦେଶର ସବୁ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ଏବେ ବଦଳିବ ଚା ପିଇବାର ତରିକା । କେବଳ କୁଲହଡ଼ରେ ଚା ପିଇ ପାରିବେ ଯାତ୍ରୀ । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍‌କୁ ଏବେ କରିବାକୁ ହେବ ବାଏ ବାଏ ।  ଦେଶର ସବୁ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍‌କୁ ବ୍ୟାନ୍‌ କରାଯିବ। ଏହା ସ୍ଥାନରେ ଏବେ କୁଲ୍ହଡରେ ହିଁ ଚା ମିଳିବାର ନଜର ଆସିବ । ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ  ରବିବାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି , ଏବେ ଦେଶର ସବୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଚା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍‌ ବଦଳରେ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲୀ କୁଲହଡରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବ । ଗୋୟଲ ରାଜସ୍ଥାନର ଅଲୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ଢିଗୱାଡ଼ା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରୁଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ନର୍ଥ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ରେଲୱେ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିଫାଇଡ୍‌ ଢ଼ିଗୱାଡା-ବାନ୍ଦିକୁଇ  ସେକ୍ସନର ଉଦ୍ଘାଟନ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରେଲମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ କି ଏବେ ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୪୦୦ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ କୁଲହଡ ରେ ଚା ଦିଆଯାଉଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ  ଆମର ଯୋଜନା ଅଛି କି ଦେଶର ସବୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ କେବଳ କୁଲହଡ଼ରେ ହିଁ ଚା ବିକ୍ରି କରାଯିବ। ଏହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌  ମୁକ୍ତ ଭାରତର ଦେଶରେ ରେଲୱେର ପ୍ରଥମ ଯୋଗଦାନ ହେବ ।

କହିରଖୁଛୁ କି , ପୂର୍ବତନ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ କୁଲହଡ଼ ର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଓ ପେପର କପ୍‌ ଧିରେ ଧିରେ କୁଲହଡର ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିୟାର କରିନେଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ  ପେପର କପ୍‌ରେ ଚା ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଗୋଟେ ପଟେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ । ଆଉ ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଓ ପେପର କପ୍‌ ପରିବେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଁଞ୍ଚାଉଛି।