PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଭିକ୍ଷା ମାଗିଲେ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷାଦାନ ଛାଡ଼ି ଆଜି ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ଭିକ୍ଷା ମାଗିଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ(ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ) । ସରକାରଙ୍କ ଅବହେଳା ପ୍ରତିବାଦରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଭିକ୍ଷା ମାଗି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ । ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସମସ୍ତେ ନିଜ ହକ୍‌ ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଜିଠାରୁ ବି.ଏଡ୍‌ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ସଂଘ ଗାନ୍ଧିମାର୍ଗରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ସଂଘର ସଭାପତି ଅଜୟ କୁମାର ଧଳ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ଆମକୁ ଏଠାକୁ ଆସି ଭିକ୍ଷା ମାଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତେ୍ୱ ଆମ କଥା ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି । ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ୧.୧.୨୦୧୬ ମସିହାଠାରୁ ସମସ୍ତ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପି.ଏବି ଅନୁମୋଦିତ ହାରରେ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ୨୦୧୧ ମସିହା ପରଠାରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଆଧାରରେ ନିଯୁକ୍ତ ସମସ୍ତ ଟିଜି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ବିଷୟଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ । ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୂଳ ଦରମା ୯୩୦୦ ଟଙ୍କା ଓ ଗ୍ରେଡ୍‌ ପେ’ ୪୨୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ସମସ୍ତ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୀମିତ ନରଖି ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବଦଳିର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ । ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ନୂତନ ଭାବେ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ବିଜ୍ଞାପନ ଆଧାରରେ ଟିଜିଟି ଭିତ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସେହି ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଉ । ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ଯଦି ଏ ଦାବି ଗୁଡ଼ିକ ପୂରଣ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଏ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ବ୍ୟାପକ ହେବ । ଏହା ପରେ ଯଦି ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନନିଅନ୍ତି ତେବେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ବର୍ଜନ କରିବା ସହ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ଜନ କରିବେ । ଏହା ସହ ସମୂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ଶିକ୍ଷକମାନେ ଆଜି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଚରମ ବାଣୀ ଶୁଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଧାରଣାରେ ସଂଘର ସମ୍ପାଦକ ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ, ଉପସଭାପତି ସରୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ମହାସଚିବ ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଦାସ, ଉପସଭାପତି ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ, ଆବାହକ ରୂପେଶ କୁମାର ସାହୁ, ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ମହଲ, ଜୋନ୍‌ ସଂଯୋଜକ ପଦ୍ମଲୋଚନ ଘଡ଼େଇ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ।