PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା ପଢ଼ାଇ ପ୍ରଫେସର ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ

କର୍ଣ୍ଣାଲ,୧୯ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ହରିଆନାର କର୍ଣ୍ଣାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଗଣିତ ପ୍ରଫେସର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା ପାଠପଢ଼ାଇବା ଓ ତାହାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ ହେବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ନାଁ ଚରଣ ସିଂହ ଓ ସେ ସେକ୍ଟର ୧୪ରେ ଥିବା ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଅଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କି ପ୍ରଫେସର ଜଣକ କଳାପଟାରେ ୩ଟି ଫର୍ମୁଲା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ନିକଟତରଆକର୍ଷଣ=ବନ୍ଧୁତା । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ନିକଟତର୍ମଆକର୍ଷଣ=ରଙ୍ଗିଲା ପ୍ରେମ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ଆକର୍ଷଣ-ନିକଟତର= ଆଶକ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ଜଣକ ଏହି ଫର୍ମୁଲାକୁ କଳାପଟାରେ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିଥିଲେ ।

ଏଥିସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମୁଲାକୁ ହିନ୍ଦୀରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଦୁଇଜଣ ସାଥୀ ପରସ୍ପର ନିକଟତର ହେଲେ ପ୍ରେମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ସେମାନେ ଯଦି ନିକଟତର ହୋଇ ନପାରନ୍ତି ତେବେ ଝଗଡା ଲାଗେ । ବାହାର ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଗାଡି, ଘର ଏପରିକି ପତି କିମ୍ବା ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଭିତରେ ନିକଟତର କିମ୍ବା ଆକର୍ଷଣ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥାଏ । ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଫେସର ଜଣକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ବୟସ ବଢ଼ିବା ପରେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଆକର୍ଷଣ ହ୍ରାସ ପାଏ ଓ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ କେବଳ ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଏଭଳି ଫର୍ମୁଲା ପାଠପଢ଼ା ବେଳେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ବେଶ୍‌ ହାସ୍ୟରୋଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।

ଛାତ୍ରୀମାନେ ହସୁଥିବା ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ରେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରେମ ପାଠପଢ଼ାର ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ସହିତ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରଫେସରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ତାଙ୍କ ଠାରୁ କୈଫିୟତ ମାଗିଥିଲେ । ଏହା ଜଣାପଡିବା ପରେ ପ୍ରଫେସର ଜଣକ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ । ମାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରି ନଥିଲେ । ଏଭଳି ହରକତ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀରୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଢ଼ାଇବା ଲାଗି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ହେଲେ ଗଣିତ ପ୍ରଫେସର ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ଫର୍ମୁଲା ବିଷୟରେ ନପଢ଼ାଇ ଏଭଳି ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା କାହିଁକି ପଢ଼ାଉଥିଲେ ତାହାର କାରଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର