PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା ପଢ଼ାଇ ପ୍ରଫେସର ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ

କର୍ଣ୍ଣାଲ,୧୯ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ହରିଆନାର କର୍ଣ୍ଣାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଗଣିତ ପ୍ରଫେସର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା ପାଠପଢ଼ାଇବା ଓ ତାହାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ ହେବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ନାଁ ଚରଣ ସିଂହ ଓ ସେ ସେକ୍ଟର ୧୪ରେ ଥିବା ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଅଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କି ପ୍ରଫେସର ଜଣକ କଳାପଟାରେ ୩ଟି ଫର୍ମୁଲା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ନିକଟତରଆକର୍ଷଣ=ବନ୍ଧୁତା । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ନିକଟତର୍ମଆକର୍ଷଣ=ରଙ୍ଗିଲା ପ୍ରେମ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ଆକର୍ଷଣ-ନିକଟତର= ଆଶକ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ଜଣକ ଏହି ଫର୍ମୁଲାକୁ କଳାପଟାରେ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିଥିଲେ ।

ଏଥିସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମୁଲାକୁ ହିନ୍ଦୀରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଦୁଇଜଣ ସାଥୀ ପରସ୍ପର ନିକଟତର ହେଲେ ପ୍ରେମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ସେମାନେ ଯଦି ନିକଟତର ହୋଇ ନପାରନ୍ତି ତେବେ ଝଗଡା ଲାଗେ । ବାହାର ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଗାଡି, ଘର ଏପରିକି ପତି କିମ୍ବା ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଭିତରେ ନିକଟତର କିମ୍ବା ଆକର୍ଷଣ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥାଏ । ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଫେସର ଜଣକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ବୟସ ବଢ଼ିବା ପରେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଆକର୍ଷଣ ହ୍ରାସ ପାଏ ଓ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ କେବଳ ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଏଭଳି ଫର୍ମୁଲା ପାଠପଢ଼ା ବେଳେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ବେଶ୍‌ ହାସ୍ୟରୋଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।

ଛାତ୍ରୀମାନେ ହସୁଥିବା ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ନିଜ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ରେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରେମ ପାଠପଢ଼ାର ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ସହିତ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରଫେସରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ତାଙ୍କ ଠାରୁ କୈଫିୟତ ମାଗିଥିଲେ । ଏହା ଜଣାପଡିବା ପରେ ପ୍ରଫେସର ଜଣକ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ । ମାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରି ନଥିଲେ । ଏଭଳି ହରକତ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀରୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଢ଼ାଇବା ଲାଗି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ହେଲେ ଗଣିତ ପ୍ରଫେସର ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ଫର୍ମୁଲା ବିଷୟରେ ନପଢ଼ାଇ ଏଭଳି ପ୍ରେମ ଫର୍ମୁଲା କାହିଁକି ପଢ଼ାଉଥିଲେ ତାହାର କାରଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର