PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଆଉ ଜମିବନି ଭିଡ଼, ଫେସ୍ ସିଲ୍ଡ ଲଗାଇ ପଢ଼ାଇବେ ଶିକ୍ଷକ, ଫଟୋରେ ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ରହିବ ସ୍କୁଲର ଦୃଶ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୮ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷାର ନାଁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୪ମାସ ଧରି ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବଢୁଥିବା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପିଲା ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ କେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସିବେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ଯେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ, ଭାଇରସ୍ ହେତୁ ଆମେ ପ୍ରତିଟି ପଦକ୍ଷେପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ବସ୍, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପରି ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନର ଦୃଶ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳିଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଶିକ୍ଷକମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରନ୍ତି ସେଥିରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବ ।

ପିଲାମାନେ ପୂର୍ବ ପରି ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍କୁଲ ଦିନର ମଜା ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସେନ୍‌ ଡିଏଗୋ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲର ଅଧୀକ୍ଷକ ସିନ୍ଦି ମାର୍ଟିନ କହିଛନ୍ତି, ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଇତିହାସରେ ଏବଂ ମୋ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ବାନ ଅଟେ।

ତେବେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲର ଆରମ୍ଭ ବସ୍ ଯାତ୍ରାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘରୁ ସ୍କୁଲକୁ ଆଣିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯିବ ।

ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ସହିତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବପରି ଭିଡ଼ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଏହା କୁହାଯିବ କି ଯଦି ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ୱର, କାଶ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇବେ ନାହିଁ। ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ରେ ୫୪ ପିଲା ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ହେତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୮ କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ୬ଫୁଟ ଦୂରରେ ବସିବେ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ ଜିଗ୍‌ଜ୍ୟାଗ୍‌ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବା ପିଲାମାନେ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ବସିବେ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ରହିବ । ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଯଦି ଘରର ଅଭିଭାବକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାରିଅର ପଛରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ । ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା।

ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚରେ ଅସାମାଜିକ ଏବଂ ଆଟିପିକାଲ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଛାଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ଏହା ସାଧାରଣ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଏକ ଭୁଲ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିଦେବ । ୨୦୧୮ ରେ, ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏମିତି ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଫୁଲ୍‌ ଟାଇମ୍‌ ନଥିଲେ।

ଆମେରିକୀୟ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲକ୍ଷଣ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇଯିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କେୟରଟେକର ଆସିବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇସୋଲେଟ୍‌ କରିଦେବା ଉଚିତ୍‌। ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଶକ୍ତି ହେତୁ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ରଖିବା ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆଶା ରଖିବା ବାସ୍ତବିକ ନୁହେଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର