PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

ଆପଣଙ୍କ ଗାଡ଼ି ପଂଚର ହେଉଛି କି ? ଆସିଲା ଅପଟିସ୍ (ୟୁପିଟିଆଇଏସ୍) ଟାୟାର, ଲିକ୍ ହେବ ନାହିଁ କି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ପମ୍ପ

ମୁମ୍ବାଇ ୨୭/୮: ଗାଡିରେ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ମନରେ ଗୋଟିଏ ଟେନ୍ସନ ରହିଥାଏ ବାଟରେ କେଉଁଠି କାଳେ ଗାଡି ଟାୟାର ଲିକ୍ ହୋଇଯିବ? ଏବେ କିନ୍ତୁ ଚକା ଲିକର ଟୋନ୍ସନକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟାୟାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନି ଏକ ଭିନ୍ନ ଚକା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଟାୟାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନି ମିଚୋଲିନ୍ ଏବଂ ଜେନେରାଲା ମୋଟର୍ସ ମିଶି ଏମିତି ଏକ ଟାୟାର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା କେବେ ବି ଲିକ୍ ହେବା ନାହିଁ କି ଚକାରେ ପମ୍ପ ମାରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

କମ୍ପାନି ୟୁପିଟିଆଇଏସ୍ ନାଁରେ ଟାୟାରକୁ ବିଶ୍ବ ବଜାରକୁ ଛାଡିବାକୁ ଯାଉଛି। ମିଚୋଲିନ୍ ଏବଂ ଜେନେରାଲା ମୋର୍ଟସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ୟୁପିଟିଆଇଏସ୍‌ର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପର ଚକା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯାହା ସେବରୋଲ୍ ବୋଲ୍ଟ ‘ଇଭି’ କାରରେ ଲଗାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

ୟୁପିଟିଆଇଏସ୍ ଚକା ତିଆରି କରିବାକୁ କମ୍ପାନିକୁ ୫ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚକାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପନା କରଯାଇଥିଲା। ପରେ ଏହାର ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁପିଟିଆଇଏସ୍ ଟାୟାର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି ୫କୋଟି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ତେବେ ଚକାରେ ଅଧିକ ରକ୍ଷଣବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଚକା ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ହେବା ସହ ଗ୍ରିପ୍ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଧରୁଥିବା କମ୍ପାନି କହିଛି ।